Czytaj też: Związki metropolitalne: trwa impas, nadzieja jedynie dla woj. śląskiego
Związek metropolitalny w województwie śląskim zostanie powołany przez Radę Ministrów. Swoim zasięgiem będzie on obejmował gminy znajdujące się w tym województwie, które zamieszkuje łącznie ponad 2 mln osób. Za sprawą ustawy usługami takimi jak transport czy też rozwój i promocja obszaru, zarządzać będzie jeden podmiot, który uwzględniać musi potrzeby całej metropolii. Gminy będą mogły razem kształtować łady przestrzenny czy pracować nad wspólną komunikacją.
Obowiązująca od początku roku Ustawa o związkach metropolitalnych (Dz.U.2015.1890) zawiera szereg nieprawidłowości, które praktycznie uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie związku. Za sprawą projektu ustawy, proces stworzenia związku metropolitalnego na Śląsku uwolniony zostanie od bardzo rozbudowanych procedur. Podmiot ten będzie mógł przejąć mienie czy zadania w sposób płynny i gwarantujący ciągłość ich realizacji. Co bardzo istotne zachowana zostanie również trwałość projektów realizowanych ze środków Unii Europejskiej.
Projekt ustawy zakłada również zmiany w kwestii funkcjonowania organów związku metropolitalnego. Obecne rozwiązanie zakłada, iż w sytuacji braku jednego z członków (między innymi z powodu choroby), jakiekolwiek działania zarządu stają niemożliwe. Projekt Ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim zwiększa liczbę członków zarządu z 3 do 5, co pozwoli uniknąć wspomnianej sytuacji.
Nowa ustawa metropolitalna w województwie śląskim ma zagwarantować efektywniejsze funkcjonowanie obszaru śląskiego i pozwolić na sprawniejszą realizację zadań publicznych, co z kolei przyczyni się do poprawy warunków życia mieszkańców Śląska.
(mswia.gov.pl)
LEX Samorząd Terytorialny Artykuł pochodzi z programu LEX Samorząd Terytorialny Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami |