Jesteśmy jednostką organizacyjną samorządu terytorialnego - zakład budżetowy. Do 30 czerwca 2009 r. musimy dostosować swoje regulaminy wynagradzania.
Czy w regulaminie wynagradzania możemy ustalić w przypadku wypłaty nagrody jubileuszowej wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego po przepracowaniu kolejnych lat, niż przewiduje to ustawa?
Czy pracownikom na stanowiskach starszych mistrzów (stanowiska pomocnicze i obsługi) może być przyznany dodatek funkcyjny?
Do jakiego rodzaju dodatków należy zaliczyć dodatek np. za II zmianę, dodatek brygadzistowski, dodatek za prowadzenie spraw bhp, warunki i sposób przyznawania?
Odpowiedź
Nie ma przeszkód dla ustalenia nagrody jubileuszowej w wyższej kwocie w przepisach regulaminowych.
Pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku mistrza można przyznać dodatek funkcyjny, jeżeli regulamin ustali, że zatrudnionemu na takim stanowisku dodatek ma przysługiwać.
Dodatki wskazane w pytaniu należy zaliczyć do grupy dodatków innych. Nie są to dodatki specjalne w rozumieniu ustawowym.
Art. 39 ust. 2 pkt 1 ustawy o pracownikach samorządowych stanowi, że pracodawca w regulaminie wynagradzania może określić warunki przyznawania oraz warunki i sposób wypłacania premii i nagród innych niż nagroda jubileuszowa. Oznacza to, że nie należy zmieniać zasad przyznawania i wypłaty nagród jubileuszowych. Nie wspomina o wysokości nagrody, a zatem można uznać, że w tym wyłącznym zakresie (wysokość nagrody jubileuszowej) regulamin może ustalić korzystniejsze warunki dla pracowników samorządowych.
Art. 39 ust. 2 pkt 2 ustawy o pracownikach samorządowych stanowi, że pracodawca samorządowy w regulaminie wynagradzania określa warunki i sposób przyznawania dodatków, o których mowa w art. 36 ust. 4 i 5 ustawy o pracownikach samorządowych tj. funkcyjnego i specjalnego, oraz innych dodatków.
Tym samym to regulamin będzie decydował, które stanowiska będą objęte prawem do dodatku funkcyjnego. Nie ma, więc przeszkód formalnych, by dodatkiem tym objąć stanowiska starszych mistrzów, aczkolwiek istotą dodatku funkcyjnego jest raczej związanie go z funkcją polegającą na kierowaniu pracownikami. Stąd, należy taki dodatek przyznać przede wszystkim kierownikom komórek organizacyjnych z grupy pomocniczych i obsługi (np. kierownik warsztatu, magazynu).
Charakter dodatku specjalnego określa art. 36 ust. 5 ustawy o pracownikach samorządowych , w myśl którego dodatek ów może przysługiwać z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań. Ma on, więc charakter odrębny i zależny od dodatkowych obowiązków lub prac. Wskazane w pytaniu dodatki za II zmianę, brygadzistowski, za prowadzenie spraw bhp należy więc uznać za inne dodatki w rozumieniu art. 39 ust. 2 pkt 2in fine ustawy o pracownikach samorządowych .
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458)