Z dniem 1 stycznia 2012 r. akty normatywne i inne akty prawne podlegające ogłoszeniu, ogłasza się w formie dokumentu elektronicznego w rozumieniu ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. Nr 64, poz. 565, z późn. zm.) w dziennikach urzędowych wydawanych w postaci elektronicznej.
Z informacji przekazanych przez naszych Czytelników wynika, że odpowiedzialne za publikację aktów prawna miejscowego organy nie zawsze odpowiednio wywiązują się ze swoich obowiązków. Zdarzają się sytuacje, gdy pod danym numerem pozycji brak jest opublikowanego aktu, a zatem pozycja wojewódzkiego dziennika urzędowego pozostaje bez treści.
Został zgłoszony również przypadek, gdy dwie pozycje w elektronicznym dzienniku urzędowym opatrzone są tym samym plikiem pdf. Sytuacja jest tym bardziej poważna, że oba pliki opatrzone są bezpiecznym podpisem elektronicznym, dlatego też w myśl nowych przepisów stanowią źródło prawa.
Co gorsza, urzędy wojewódzkie nie stosują poprawnej procedury sprostowania błędów w publikowanych przez siebie aktach. Gdy w danym akcie występuje błąd, urzędnicy podmieniają po prostu plik na internetowej stronie. Taka praktyka powoduje, że niektóre akty ogłaszane są wielokrotnie i powstają rozbieżności co do określenia daty ich wejścia w życie.
Z podobnym problemem, gdy trudno ocenić moc obowiązującą aktu, mamy do czynienia w sytuacji gdy elektroniczny załącznik pdf, stanowiący integralną część aktu nie jest opatrzony bezpiecznym podpisem elektronicznym. Oddzielnym zagadnieniem są problemy techniczne, gdy przykładowo dany załącznik ze względu na swój rozmiar nie może być pobrany ze strony.
Jak widać na podstawie przytoczonych przykładów urzędy wciąż nie zdają sobie sprawy z ogromnego znaczenia publikacji aktów prawnych w sieci. Począwszy od 1 stycznia 2012 r. proces ten stanowi podstawę dla obowiązywania aktów prawa miejscowego i wszelkie nieprawidłowości z nim związane mogą zostać wykorzystane przeciw jednostkom samorządu terytorialnego.
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. Nr 64, poz. 565, z późn. zm.)
Czytaj też:
Ogłoszenie tekstów jednolitych uchwał to obowiązek
Samorządy unikają uchwalania tekstów jednolitych