Czy w regulaminie szkoły podstawowej, dla której organem prowadzącym jest gmina dopuszczalne jest uregulowanie zasad wynagradzania nauczycieli i pracowników samorządowych?
Odpowiedź
Niedopuszczalnym jest uregulowanie, w jednym akcie, wynagrodzeń nauczycielskich i wynagrodzeń innych pracowników samorządowych .
Zgodnie z art. 30 ust. 6-6a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) - dalej k.n. organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego, uwzględniając przewidywaną strukturę zatrudnienia, określa dla nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego, w drodze regulaminu:
- wysokość stawek dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego oraz za warunki pracy, oraz
- szczegółowe warunki przyznawania tych dodatków,
- szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw,
- wysokość i warunki wypłacania nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, z wyłączeniem świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i dodatków socjalnych, o ile nie zostały one określone w ustawie lub w odrębnych przepisach - w taki sposób, aby średnie wynagrodzenia nauczycieli odpowiadały na obszarze działania danej jednostki samorządu terytorialnego co najmniej średnim wynagrodzeniom nauczycieli, o których mowa w art. 30 ust. 3 k.n.
Regulamin wynagradzania nauczycieli dotyczy wszystkich szkół działających na obszarze danej gminy lub innej jednostki samorządu terytorialnego, dla których ta gmin lub jednostka jest organem prowadzącym. Podlega on ponadto uzgodnieniu ze związkami zawodowymi zrzeszającymi nauczycieli.
Z kolei regulamin wynagradzania, o którym mowa w art. 39 ustawy o pracownikach samorządowych wydawany jest przez pracodawcę samorządowego - a więc jednostkę wskazaną w art. 2 ustawy o pracownikach samorządowych , każdą z osobna - dla pracowników samorządowych, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o pracownikach samorządowych .
Są to zatem dwa zupełnie różne akty prawa pracy. Zgodnie zaś z art. 3 ustawy o pracownikach samorządowych przepisów ustawy nie stosuje się do pracowników zatrudnionych w jednostkach wymienionych w art. 2 ustawy o pracownikach samorządowych , których status prawny określają odrębne przepisy. Jednymi z pracowników wskazanych w art. 3 ustawy o pracownikach samorządowych są właśnie nauczyciele, do których nie ma zastosowania ustawy o pracownikach samorządowych .
Oznacza to, że niedopuszczalne jest uregulowanie, w jednym akcie, wynagrodzeń nauczycielskich i wynagrodzeń innych pracowników samorządowych.
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458)