Kierownik ośrodka pomocy społecznej musi mieć odrębne upoważnienie do wydawania decyzji administracyjnych. Takie upoważnienie wydaje wójt. Wprawdzie art. 39 ust. 4 ustawy o samorządzie gminnym  stanowi, że to rada gminy może upoważnić kierownika gminnej jednostki organizacyjnej do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu administracji publicznej, ale w sprawach z zakresu pomocy społecznej istnieje regulacja szczególna. Zgodnie z art. 110 ust. 7 ustawy o pomocy społecznej  wójt (burmistrz, prezydent miasta) udziela kierownikowi ośrodka pomocy społecznej upoważnienia do wydawania decyzji administracyjnych w indywidualnych sprawach z zakresu pomocy społecznej należących do właściwości gminy. Wójt ma obowiązek udzielenia upoważnienia, ale bez niego kierownik ośrodka pomocy społecznej nie może wydać żadnej decyzji administracyjnej. Na wniosek kierownika ośrodka pomocy społecznej wójt może takiego upoważnienia udzielić także innej osobie.

Odrębnego upoważnienia wymaga przekazanie spraw z zakresu świadczeń rodzinnych. Na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy o świadczeniach rodzinnych wójt może upoważnić, w formie pisemnej, swojego zastępcę, pracownika urzędu albo kierownika ośrodka pomocy lub inną osobę na wniosek kierownika ośrodka pomocy społecznej do prowadzenia postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne, a także do wydawania w tych sprawach decyzji. Tu udzielenie upoważnienia nie jest obligatoryjne, zależy od decyzji wójta.

Również odrębnego upoważnienia wymaga przekazanie spraw z ustawie o pomocy osobom uprawnionym do alimentów . W myśl art. 8b tej ustawy wójt może upoważnić w formie pisemnej swojego zastępcę, pracownika urzędu albo kierownika ośrodka pomocy społecznej lub innej jednostki organizacyjnej gminy, a także inną osobę na wniosek kierownika ośrodka pomocy społecznej lub innej jednostki organizacyjnej gminy do podejmowania działań wobec dłużników alimentacyjnych, prowadzenia postępowania i wydawania w tych sprawach decyzji. Tu również nie ma obowiązku udzielenia upoważnienia. Te sprawy mogą, ale nie muszą być przekazane do ośrodka pomocy społecznej.


Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.)
Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362 ze zm.)
Ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r., nr 139, poz. 992 z późn. zm.)
Ustawa z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. z 2009 r. Nr 1, poz. 7 z późn. zm.)