Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2164) dalej p.z.p., stanowi, że umowę w sprawie zamówienia zawiera się na czas oznaczony (art. 142 ust. 1 p.z.p.). Z jej treści wiec powinno jednoznacznie wynikać, na jaki okres jest zawarta. Zamawiający może zawrzeć umowę, której przedmiotem są świadczenia okresowe lub ciągłe, na okres dłuższy niż 4 lata, jeżeli wykonanie zamówienia w dłuższym okresie spowoduje oszczędności kosztów realizacji zamówienia w stosunku do okresu czteroletniego lub jest to uzasadnione zdolnościami płatniczymi zamawiającego lub zakresem planowanych nakładów oraz okresem niezbędnym do ich spłaty (art. 142 ust. 2 p.z.p.).
Rodzaje ryzyka w przypadku długoterminowej umowy o zamówienie publiczne >>>
Jeżeli wartość zamówienia, jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 p.z.p., zamawiający, w terminie 3 dni od wszczęcia postępowania, zawiadamia Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych o zamiarze zawarcia umowy na okres dłuższy niż 4 lata, podając uzasadnienie faktyczne i prawne (art. 143 ust. 3 p.z.p.).
Nie ma obowiązku zawiadamiania Prezesa UZP, pomimo, że wartość zamówienia jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 p.z.p jeśli umowa dotyczy: kredytu i pożyczki; rachunku bankowego, jeżeli okres umowy nie przekracza 5 lat; ubezpieczenia, jeżeli okres umowy nie przekracza 5 lat; świadczenia usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego (art. 142 ust. 4 p.z.p.). Z kolei na czas nieoznaczony można zawrzeć umowę, której przedmiotem są dostawy: wody za pomocą sieci wodno-kanalizacyjnej lub odprowadzanie ścieków do takiej sieci; gazu z sieci gazowej; ciepła z sieci ciepłowniczej; licencji na oprogramowanie komputerowe. Na czas nieoznaczony może być również zawierana umowa, której przedmiotem są usługi przesyłowe lub dystrybucyjne energii elektrycznej lub gazu ziemnego (art.143 p.z.p.). Z powyższego wynika, że umowa w sprawie zamówienia publicznego poza wyjątkami powinna zostać zawarta na czas oznaczony. Z jej treści wiec powinno jednoznacznie wynikać, na jaki okres jest zawarta.
W ocenie Autora, nie ma przeciwwskazań, aby jej okres był limitowany zakończeniem okresu rękojmi oraz gwarancji, niemniej jednak okres trwania gwarancji oraz rękojmi powinien zostać określony w ramach opisu przedmiotu zamówienia, tak, aby było jednoznaczne wskazanie, na jaki okres zawarta jest umowa w sprawie zamówienia. Samo odwołanie się tylko do gwarancji lub rękojmi bez wskazania ich trwania będzie niewystarczające. Należy, bowiem zauważyć, że przypadku kwestii okresu gwarancji jest pełna dowolność.
Możliwość dokonywania zmian w umowach o zamówienie wymaga doprecyzowania >>>
Długość jej trwania zależy jedynie od woli stron umowy, czyli od tego, na co się strony umówiły. Najczęściej jednak oferowany okres gwarancji wynika z praktyk rynkowych. Terminy gwarancji stosowane w zobowiązaniach umownych o wykonanie robót budowlanych są bardzo różne. Można spotkać się z poglądami, że w kontraktach budowlanych na ogół przyjmowane są 10-letnie okresy na konstrukcję budynku, izolację, dach oraz 3-letnie okresy na pozostałe roboty budowlane z wyjątkiem urządzeń, gdzie gwarancję wystawia się na okres zgodny z gwarancją udzielaną przez producenta danego urządzenia. Oczywiście należy też pamiętać, iż długość okresu gwarancji ma przełożenie na ostateczną cenę zamówienia.
Uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne wygasają po upływie dwóch lat. Gdy chodzi o wady nieruchomości - po upływie pięciu lat, licząc od dnia, kiedy rzecz została kupującemu wydana. Przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121) dalej k.c. pozwalają jednak na umowne rozszerzenie, ograniczenie lub wyłączenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi, także w zakresie okresu rękojmi. Należy także pamiętać, iż w ten sposób określony okres umowy w przypadku świadczeń okresowych lub ciągłych nie powinien w takim wypadku przekroczyć okresu 4 lat. Oczywiście ten okres może być dłuższy o ile spełniony został obowiązek powiadomienia Prezesa UZP w przypadku, kiedy wartość jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 p.z.p. Ważne jest również to, aby był to okres oznaczony.