W dniu 29 lipca 2011 r. Minister Infrastruktury wydał rozporządzenie w sprawie lokali obwodowych komisji wyborczych dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 158, poz. 938) .
Nowe rozporządzenie , wydane na podstawie art. 43 § 6 Kodeksu wyborczego , wprowadza kilka istotnych zmian w stosunku do dotychczas obowiązujących regulacji. Przede wszystkim usunięto zapis określający wyraźnie liczbę lokali obwodowych komisji wyborczych w gminie dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych. Przepisy te przeniesiono bowiem do Kodeksu wyborczego (art. 186 § 1, przy czym należy pamiętać o art. 15a ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Kodeks wyborczy; Dz. U. Nr 21, poz. 113) .
Nowe przepisy będą miały zastosowanie do wszystkich niepełnosprawnych, a nie tylko do niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Służy temu zmieniona treść § 3. Przykładowo, w lokalu wyborczym dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych przezroczyste przegrody, w szczególności drzwi i ściany, powinny być oznaczone na wysokości 0,8-1,2 m oraz 1,4-1,7 m przynajmniej dwoma pasami o szerokości 0,1-0,15 m, o jednolitej barwie, kontrastującej z tłem, droga prowadząca od drzwi wejściowych do miejsca głosowania powinna być możliwie najkrótsza oraz wolna od przeszkód, a w miejscu zapewniającym tajność głosowania należy zapewnić dodatkowe, obok górnego, oświetlenie skierowane bezpośrednio na miejsce, w którym będzie wypełniana karta do głosowania. Dodatkowo posadzki powinny mieć nawierzchnię o właściwościach przeciwpoślizgowych.
Nie uległy zmianie przepisy regulujące wymogi techniczne miejsca do głosowania przeznaczonego dla osób niepełnosprawnych, z tą różnicą, iż doprecyzowano zasady umieszczania informacji i obwieszczeń urzędowych w lokalach wyborczych. Powinny być one umieszczone w miejscu dostępnym dla wyborców poruszających się na wózkach inwalidzkich, na wysokości 0,9 m mierzonej od posadzki do dolnej części arkusza obwieszczenia lub informacji.
Rozporządzenie wchodzi w życie 1 sierpnia 2011 r. Jednocześnie traci moc poprzedzające je rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2001 r. w sprawie lokali obwodowych komisji wyborczych dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 81, poz. 888) .
Przydatne materiały:
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 29 lipca 2011 r. w sprawie lokali obwodowych komisji wyborczych dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 158, poz. 938)
Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r — Kodeks wyborczy (Dz. U. Nr 21, poz. 112)
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2001 r. w sprawie lokali obwodowych komisji wyborczych dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 81, poz. 888)
Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Kodeks wyborczy; Dz. U. Nr 21, poz. 113)
Pisaliśmy o tym również:
Wybory 2011: MI dookreśli zasady głosowania korespondencyjnego wyborców niepełnosprawnych
Wybory 2011: wiadomo jak sporządzić pakiet wyborczy dla niepełnosprawnych
Wybory 2011: informowanie wyborców niepełnosprawnych przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta)
Wybory 2011: Umożliwienie i udzielanie pomocy w głosowaniu korespondencyjnym
Wybory 2011: dostosowanie lokali wyborczych dla potrzeb osób niepełnosprawnych - wzory dokumentów
Niepełnosprawnym będzie łatwiej w trakcie wyborów
Nowe ułatwienia dla wyborców niepełnosprawnych, nowe obowiązki wójtów