PYTANIE 1
Czy samorządy winny podejmować, do końca lutego 2012 r., uchwały intencyjne w sprawie:
1) przekształceń zasadniczych szkół zawodowych,
2) przekształceń pozostałych szkół, wskazanych przez ustawodawcę, które staną się liceami ogólnokształcącymi dla dorosłych?
PYTANIE 2
Czy rezygnacja ustawodawcy z liceów profilowanych oznacza, iż samorządy powinny podjąć uchwały w sprawie ich likwidacji poprzez wygaszanie, czy też likwidacja tego typu szkoły nastąpi z mocy ustawy?
Czy w przypadku konieczność podjęcia uchwały w sprawie likwidacji przez wygaszanie konieczne będzie podjęcie uchwały intencyjnej i zastosowania się do zapisów art. 59 ustawy o systemie oświaty – tj. zawiadomienia o likwidacji szkoły rodziców uczniów, (a w przypadku szkoły dla dorosłych – uczniów) oraz kuratora oświaty?
PYTANIE 3
W jakim typie szkoły kontynuować będą naukę uczniowie tegorocznej klasy pierwszej liceum profilowanego, którzy nie uzyskają promocji do klasy drugiej, skoro z dniem 1 września 2012 r. likwiduje się klasę pierwszą liceum profilowanego?
PYTANIE 4
Ustawodawca daje możliwość wyboru organom prowadzącym, m.in. uzupełniające liceum ogólnokształcące, technikum uzupełniające – likwidacji przez wygaszanie tych szkół (z dniem 1 września 2012 r.) lub ich przekształcenie w liceum ogólnokształcące dla dorosłych (do dnia 31 sierpnia 2015 r.).
Czy zatem oznacza to, iż uchwały w sprawie przekształceń mogą być podjęte w terminie późniejszym, np. do końca następnego roku szkolnego tj. 31 sierpnia 2013 r.?
Odpowiedź
Nie wszystkie kwestie jednoznacznie wynikają z zapisów u.z.u.s.o. .
Uzasadnienie
Pytanie nr 1
Uważam, że tak. Przepisy u.z.u.s.o. w zapisie art. 8 ust. 1 i 2 stanowią o przekształceniu odpowiednio: zasadniczych szkół zawodowych oraz
1) liceów profilowanych dla dorosłych,
2) uzupełniających liceów ogólnokształcących dla młodzieży,
3) uzupełniających liceów ogólnokształcących dla dorosłych,
4) techników uzupełniających dla młodzieży,
5) techników uzupełniających dla dorosłych,
6) techników dla dorosłych,
7) zasadniczych szkół zawodowych dla dorosłych.
Zgodnie z zapisem art. 59 ust. 6 u.s.o. , do przekształceń szkół i placówek stosuje się odpowiednio przepisy o likwidacji. W związku z powyższym uważam, że organy prowadzące ww. szkoły powinny podjąć uchwały intencyjne (o zamiarze przekształcenia) w ustawowym terminie.
Pytanie nr 2
Osobiście uważam, że tak. Prima facie mogłoby się wprawdzie wydawać, że nie jest to konieczne i w opinii wielu prawników ustawa zmieniająca w odniesieniu do m.in. kwestii wygaszania liceów profilowanych wchodzi w życie z mocy samego prawa i nie wymaga podejmowania jakichkolwiek działań ze strony organu prowadzącego. Z wypowiedzi jednak przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej, wynika że dla ostrożności prawnej i ze względu na zasadę zaufania obywateli do czynności podejmowanych przez organy administracji publicznej, należy tą procedurę przeprowadzić. Szczególnie istotna jest ta kwestia dla rodziców dzieci uczęszczających do liceum profilowanego, choćby ze względu np. na sytuacje nieotrzymania przez ucznia promocji do klasy programowo wyższej. Proponuję więc procedurę tą zastosować.
Pytanie nr 3
Uczniowie ci będą mogli kontynuować naukę w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych – art. 7 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 u.z.u.s.o.
Pytanie nr 4
Tak, organ prowadzący może podejmować uchwały w terminie późniejszym. Wynika to wprost z zapisów ustawy zmieniającej – art. 8 ust. 1 u.z.u.s.o.
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 205, poz. 1206)
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)
Uchwała intencyjna w sprawie przekształceń zasadniczych szkół zawodowych tylko do końca lutego
Pytania dotyczące ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 205, poz. 1206) - dalej u.z.u.s.o.