Rada powiatu kierując się potrzebą zapewnienia odpowiednich warunków akustycznych do rekreacji i wypoczynku, podjęła uchwałę, w której zakazała używania niektórych jednostek pływających na jeziorach powiatu.
Na wniosek stowarzyszenia, rada zmieniła uchwałę. Na mocy nowych zapisów wprowadzono możliwość uprawiania sportów motorowodnych na jednym z jezior powiatu.
Wojewoda zaskarżył uchwałę do sądu administracyjnego.
WSA uznał, iż skarga jest zasadną.
Sąd przypomniał, iż rada powiatu posiada uprawnienie do zmiany uchwały w sprawie zakazu używania niektórych jednostek pływających na określonych zbiornikach powierzchniowych wód stojących oraz wodach płynących.
Zaznaczyć jednak należy, że zmiana ta także powinna zostać poprzedzona ustalaniami czy na terenach rekreacyjno-wypoczynkowych znajdujących się na terenie danego powiatu panują odpowiednie warunki akustyczne czy też nie.
Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>
Z rozpatrywanej sprawy wynikało jednak, iż rada powiatu przy podjęciu uchwały nie kierowała się tymi wytycznymi, lecz indywidualnym interesem stowarzyszenia, zainteresowanym tym, aby na jeziorze mogły być uprawiane sporty motorowodne.
Uchylając wprowadzony uprzednio zakaz rada nie wykazała jaki - po udostępnieniu jeziora do uprawiania sportów motorowodnych - będzie poziom hałasu na terenach rekreacyjno-wypoczynkowych umiejscowionych wokół tego jeziora, w jakim stopniu na poziom tego hałasu wpływać będzie uprawienie na nim sportów motorowodnych.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 23 marca 2016 r., sygn. akt II SA/Go 889/15, nieprawomocny