Jeden z mieszkańców gminy wystąpił do gminnego ośrodka pomocy społecznej o przyznanie mu zasiłku celowego na zakup karty na doładowanie elektronicznego licznika energii elektrycznej.
Wójt odmówił przyznania pomocy finansowej.
Jako powód odmowy wskazał brak współdziałania osoby lub rodziny z pracownikiem socjalnym, odmowę zawarcia kontraktu socjalnego oraz uchylanie się poddaniu przeszkoleniu zawodowemu.
Mężczyzna wniósł skargę do sądu administracyjnego.
WSA zwrócił uwagę, iż przez współdziałanie osoby ubiegającej się o pomoc należy rozumieć gotowość do podjęcia współpracy z pracownikiem socjalnym oraz skorzystanie z jego uzasadnionych i rozsądnych propozycji mających pomóc tej osobie przezwyciężyć trudną sytuację życiową, w jakiej się znalazła, w celu "wyjścia" z systemu pomocy społecznej i umożliwienia jej samodzielnego, odpowiedzialnego życia w społeczeństwie.
Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>
Egzekwowanie od podopiecznych pomocy społecznej obowiązku współdziałania z organem pomocowym jest istotne również z tego powodu, że pomoc ta nie może się sprowadzać do prostego rozdawnictwa świadczeń i, tym samym, wykształcania nieprawidłowych nawyków.
W związku z tym bierna bądź roszczeniowa postawa podmiotów objętych pomocą społeczną może spowodować odmowę przyznania świadczenia – wyjaśnił sąd.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Poznaniu z 28 maja 2017 r., sygn. akt IV SA/Po 250/15, nieprawomocny