Okręg 13 obejmuje obszary powiatów: aleksandrowski, lipnowski, radziejowski, włocławski oraz miasto na prawach powiatu Włocławek, z siedzibą Okręgowej Komisji Wyborczej w Toruniu – do mandatu, którego wygaśnięcie stwierdził Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

Cisza w Polsce

Jednak cisza wyborcza obejmuje cały kraj i za jej złamanie grozi kara grzywny od 500 tys. do 1 mln zł.

Zgodnie z prawem i kalendarzem wyborczym cisza wyborcza rozpoczęła się o północy i potrwa do godziny 21.00, czyli do zakończenia głosowania w niedzielę. Regulują to przepisy ogólne i kalendarz wyborczy.

Cisza wyborcza to zakaz prowadza agitacji. Będzie ona trwała całą sobotę, aż do zakończenia głosowania w niedzielę, 21 lipca. Zgodnie z art. 107 kodeksu wyborczego w tym czasie zabronione jest m.in. zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych, także w internecie.

Zabroniona jest także agitacja w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku, w którym ten lokal się znajduje. Przebywając w nim, nie można pokazywać napisów, znaków oraz symboli kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.

Zabronione jest również podawanie do publicznej wiadomości wyników przedwyborczych badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych lub wyników wyborów lub sondaży wyborczych przeprowadzanych w dniu głosowania. Przepisy dotyczą także internetu. 

Poważne wykroczenie

- Szeroki zasięg oddziaływania mediów i internetu powoduje, że agitacja wyborcza wpływa na wyborców w gminach i miastach, w których przeprowadzane jest ponowne głosowanie w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (tzw. II tura wyborów) bez względu na to, gdzie działania agitacyjne są prowadzone. Zakazu agitacji należy zatem przestrzegać na obszarze całego kraju - przypomniał przy poprzednich wyborach Sylwester Marciniak, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. Podkreśla jednocześnie, że oceny konkretnych działań nie dokonują organy wyborcze, lecz policja i sądy, bowiem naruszenie tzw. ciszy wyborczej stanowi wykroczenie.


Czytaj więcej na Prawo.pl: Cisza wyborcza - kiedy trwa