Brak jest powszechnie obowiązujących regulacji, które nakazywałyby w treści gwarancji wskazywać, czy składka za przedmiotową gwarancję została wniesiona. Jeżeli zamawiający wprost nie przewidział w SIWZ, że będzie wymagał potwierdzenia dokonania opłaty za gwarancję, to brak takiego potwierdzenia nie stanowi o poprawności wniesionego wadium.
Gwarancja ubezpieczeniowa jest specyficzną, niestypizowaną, a ukształtowaną głównie przez praktykę, czynnością ubezpieczeniową, znajdującą oparcie prawne przede wszystkim w zasadzie swobody układania stosunków zobowiązaniowych (art. 353[1] k.c.).
Najkrócej rzecz ujmując, jej treść sprowadza się do zagwarantowania wypłaty przez gwaranta (zakład ubezpieczeń) na rzecz beneficjenta gwarancji (gwarantariusza) określonego świadczenia pieniężnego na wypadek zajścia wymienionego w gwarancji zdarzenia losowego (wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z 11.01.2006 r., I ACa 761/05; wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 23.03.2017 r., VI ACa 1799/15).
Procedura uzyskania gwarancji ubezpieczeniowej składa się z kilku etapów. Pierwszym etapem jest złożenie wniosku oraz dokumentów firmy (wykonawcy) do ubezpieczyciela. Następnie wniosek ten jest przez niego analizowany. W przypadku pozytywnych wyników analizy, strony przystępują do ustalenia treści gwarancji.
Treść owa jest ustalana w drodze negocjacji gwaranta z beneficjentem (za pośrednictwem wnioskodawcy gwarancji). W treści gwarancji muszą znaleźć się informacje o beneficjencie gwarancji, przedmiocie umowy, wysokości wadium, okresie obowiązywania, informacje o podmiocie składającym ofertę oraz wskazanie przypadków w których gwarancja będzie realizowana (tj. sytuacji, kiedy wadium zostaje zatrzymane).
Ostatecznie treść gwarancji musi zaakceptować Beneficjent. Ostatnim etapem jest natomiast opłacenie składki i wydanie dokumentu gwarancji. Zaznaczyć trzeba, że gwarancja zostaje wydana wnioskodawcy gwarancji (zdarza się również, że i bezpośrednio beneficjentowi gwarancji) dopiero po opłaceniu składki. Składka zwykle jest płatna jednorazowo.
Z powyższego wynika zatem, że nie jest możliwe, aby wykonawca złożył dokument gwarancji ubezpieczeniowej u zamawiającego, która to gwarancja nie zostałaby uprzednio opłacona. Nie ma natomiast przepisów, które nakazywałyby w samej treści gwarancji zamieszczać informacji o zapłacie składki. Jeżeli zamawiający oczekiwał takiego zapisu, to informacja o tym wymaganiu powinna być przekazana wykonawcom już w treści SIWZ. W przypadku nieokreślenia takiego wymagania, brak zapisu o opłaceniu składki nie stanowi o poprawności wniesienia wadium.