Gmina w latach 2007-2009 poniosła wydatki na opracowanie dokumentacji projektowej na kanalizację sanitarną. Faktury księgowane były w wartości brutto, gdyż gmina nie prowadzi sprzedaży usług w zakresie odprowadzania ścieków, tą usługę sprzedaje spółka gminna, w której gmina ma 100% udziałów. W roku 2012 gmina chce przekazać nakłady poniesione do spółki w formie aportu. Aport winien być opodatkowany 23% stawką VAT.

Czy wystawiając fakturę na przekazanie aportu powinnam w pozycji netto wpisać kwoty netto z faktur, które były księgowane w gminie i do tej wartości doliczyć VAT?

Czy też powinnam w fakturze ująć kwoty brutto z faktur księgowanych w gminie i do tej wartości doliczyć VAT?

Kwotę VAT spółka będzie zobowiązana zapłacić gminie, a wartość netto faktury zwiększy wartość udziałów.

Czy zapis dotyczący zapłaty VAT przez spółkę winien być zapisany w akcie notarialnym, dotyczącym zwiększenia udziałów w spółce?

Odpowiedź

Treść wystawionej faktury zależy od uzgodnień między gminą a spółką. Strony powinny ustalić wartość nominalną udziałów obejmowanych w zamian za aport oraz postanowić, że jest to cena netto, do której doliczony będzie VAT do zapłaty przez spółkę (najbezpieczniejsze jest ustalenie, że wartość nominalna udziałów obejmowanych w zamian za kanalizację sanitarną równa jest wartości rynkowej netto tej kanalizacji). Postanowienia powyższe muszą znaleźć się w uchwale o podwyższeniu kapitału zakładowego.

Uzasadnienie

W związku z wnoszeniem aportów przez podatników podatku od towarów i usług dochodzi, co do zasady, do występowania czynności podlegających opodatkowaniu VAT. Tak też ma się rzecz w przedstawionej sytuacji – wniesienie aportem do spółki z o.o. kanalizacji sanitarnej stanowi podlegającą opodatkowaniu VAT według stawki 23% dostawę budowli.

Mając na uwadze powyższe wyjaśnić pragnę, że przyjmuje się, co do zasady, iż dostawy towarów i świadczenie usług w ramach aportów stanowią czynności, dla których nie została określona cena, a w konsekwencji podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa wnoszonych jako aport towarów lub usług pomniejszona o kwotę podatku, czyli wartość rynkowa netto (zob. art. 29 ust. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm. - dalej u.p.t.u.). W praktyce stosowanie tego przepisu wyklucza jednak możliwość wnoszenia aportów w taki sposób, aby podmiot otrzymujący aport zwracał podmiotowi wnoszącemu aport równowartość VAT należnego z tytułu aportu.

Dlatego też organy podatkowe zgadzają się od pewnego czasu, aby strony ustalały "cenę netto" towarów i usług wnoszonych aportem oraz doliczały do tej ceny VAT należny zwracany podmiotowi wnoszącemu aport przez podmiot otrzymujący aport. Jak czytamy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 11 maja 2011 r. (IPPP1-443-251/11-2/BS), "określając cenę towaru lub usługi należy sprecyzować wartość przedmiotu transakcji (w tym przypadku aportu) brutto czy netto. Umowa spółki zatem powinna precyzować czy w przypadku wniesienia przedmiotowego aportu obejmowane udziały, będą w wysokości brutto czy netto. W przedmiotowej sprawie przyjąć należy, że strony ustaliły cenę, tzn. w zamian za aport - wnoszący ten aport otrzymał udziały o określonej wartości (udziały w zamian za wnoszony aport). Wartość udziałów została wyrażona w pieniądzu (wartość netto ceny aportu). Natomiast kwotę VAT (w przypadkach, w których zgodnie z przepisami wystąpiła), spółka do której wniesiono aport będzie zobowiązana zapłacić wspólnikowi. Reasumując, strony transakcji określiły wartość transakcji w pieniądzu (tj. określono cenę), zatem Wnioskodawca wnosząc aport, obowiązany będzie w myśl art. 106 ust. 1 wystawić fakturę VAT, której podstawę opodatkowania stanowić będzie obrót w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, tj. wartość netto ceny aportu".

Przyjęcie takiego stanowiska oznaczałoby, że treść wystawionej faktury zależy od uzgodnień między gminą a spółką. Strony powinny ustalić wartość nominalną udziałów obejmowanych w zamian za aport oraz postanowić, że jest to cena netto, do której doliczony będzie VAT do zapłaty przez spółkę (dodać należy, że ze względu na brzmienie art. 29 ust. 9 u.p.t.u. najbezpieczniejsze jest ustalenie, że wartość nominalna udziałów obejmowanych w zamian za kanalizację sanitarną równa jest wartości rynkowej netto tej kanalizacji). Postanowienia powyższe muszą znaleźć się w uchwale o podwyższeniu kapitału zakładowego.