Uchwała składu 7 sędziów NSA z 4 listopada 2008 r. (sygn. akt I FPS 2/08)



Uchwała została podjęta w związku z następującym pytaniem prawnym jednego ze składów orzekających:

"Czy w stanie prawnym obowiązującym w 2005 r. pojęcie - niewydanie postanowienia - określone w art. 14b § 3 ustawy z dnia 25 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), oznacza brak jego doręczenia w terminie 3 miesięcy, od dnia otrzymania wniosku, o którym mowa w § 1 powołanego artykułu?"

Wątpliwości dotyczyły pojęcia ,,niewydanie postanowienia". Praktyka była w tym zakresie bardzo różna. Za datę wydania interpretacji uznawano bowiem często datę jej sporządzenia. NSA nie zgodził się z takim stanowiskiem. Ma to ogromne znaczenie dla podatników, ponieważ, zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej uznaje się, że w dniu następującym po dniu, w którym upłynął termin wydania interpretacji, została wydana interpretacja stwierdzająca prawidłowość stanowiska wnioskodawcy w pełnym zakresie (tzw. interpretacja milcząca).

Uchwała umożliwia podatnikom kwetionowanie niekorzystnych dla nich interpretacji, które, mimo że sporządzone i podpisane w ustawowym terminie, zostały im doręczone po jego upływie.

Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że stanowisko zaprezentowane w uchwale odnosi się również do nowych przepisów obowiązujących od 1 lipca 2007 r. (art. 14d oraz 14o Ordynacji podatkowej).

Przydatne materiały:
Uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 listopada 2008 r., I FPS 2/08, Lex nr. 456605