Jak poinformowała w piątek rzecznik tarnowskiego magistratu Dorota Kunc-Pławecka, nowa opłata ustalona będzie według liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość. Takie rozwiązanie poparły spółdzielnie mieszkaniowe oraz ankietowani mieszkańcy domów jednorodzinnych, a o jego wprowadzeniu zdecydowali radni.
Stawkę 9,9 zł za osobę zapłacą gospodarstwa, które selekcjonują odpady. W przypadku, gdy nie są one zbierane w taki sposób, opłata będzie wyższa o 50 proc.
Według wyliczeń władz miasta w przypadku gospodarstw domowych, które liczą od jednej do czterech osób po wprowadzeniu nowej stawki będą płacić mniej. Natomiast w przypadku spółdzielni mieszkaniowych będzie nieznacznie drożej – o ok. 2 zł miesięcznie.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach najpóźniej do 1 lipca 2013 r. w gminach ma powstać nowy system gospodarowania odpadami. Właścicielem odpadów stanie się gmina, to ona ustali m.in. stawki za wywóz śmieci, które zapłaci każdy z mieszkańców. Gmina będzie też odpowiedzialna za zorganizowanie systemu odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i za ich późniejsze zagospodarowanie. Dotychczas to właściciele nieruchomości decydowali, który przedsiębiorca odbierał od nich śmieci. W myśl nowych przepisów wybór takiej spółki należy tylko i wyłącznie do gminy. W drodze przetargu będzie ona wybierać jeden podmiot świadczący usługi na całym jej terenie, a w przypadku większych gmin - na określonym obszarze. Władze lokalne mają czas do połowy 2013 r. na wprowadzenie nowych rozwiązań.
Ustawa daje możliwość wyboru spośród kilku metod ustalania wysokości opłaty: według liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, ilości zużytej wody z danej nieruchomości, powierzchni lokalu mieszkalnego czy od gospodarstwa domowego.