We wtorek porozumienie w tej sprawie podpisali wicemarszałek województwa małopolskiego Roman Ciepiela i prezes tarnowskiego MPK Jerzy Wiatr.
Dofinansowanie dotyczy ośmiu niskopodłogowych pojazdów wyposażonych w klimatyzację. Trzy autobusy ujęte w projekcie już jeżdżą po mieście. Dodatkowo wszystkie miejskie autobusy zostaną wyposażone w tablice świetlne, prezentujące komunikaty dotyczące przystanków i czasów przejazdów.
Jak podkreślił prezes MPK Jerzy Wiatr, niezwykle ważną częścią projektu jest utworzenie centrum zarządzania ruchem. Dzięki temu rozwiązaniu dyspozytorzy oraz pasażerowie będą na bieżąco otrzymywać informację na temat lokalizacji autobusu i czasu jego przyjazdu na dany przystanek.
„W każdym autobusie zainstalujmy też tzw. guzik napadowy, którym kierowca będzie mógł poinformować dyspozytornię i straż miejską o niebezpiecznym wydarzeniu, co w połączeniu z działającym już systemem monitoringu podniesie bezpieczeństwo w mieście” – ocenił Wiatr.
Wartość całego projektu wynosi prawie 11,5 mln zł, z czego unijne dofinansowanie w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (MRPO) to 8 mln zł.
MPK w Tarnowie zajmuje się przewozami pasażerskimi na terenie miasta Tarnowa oraz sąsiednich gmin Pleśna i Lisia Góra. Jego tabor liczy blisko 100 autobusów, z czego blisko połowa to pojazdy ekologiczne: hybrydowe i napędzane sprężonym gazem ziemnym CNG.
rgr/ mki/