Idea budżetu partycypacyjnego (nazywanego też obywatelskim) jest popularna na Zachodzie. Zakłada m.in. szerokie konsultowanie z mieszkańcami planowanych wydatków oraz wskazywanie przez nich spraw, które powinny być realizowane w pierwszej kolejności. W Polsce różne formuły tego rozwiązania stosują już niektóre miasta.
Jak wyjaśniła w poniedziałek rzecznik tarnowskiego magistratu Dorota Kunc-Pławecka, mieszkańcy mogą zgłosić każdą inicjatywę, która przyczyni się do pozytywnego rozwoju miasta. Może to być budowa, modernizacja lub remont elementu infrastruktury miejskiej czy działanie mające na celu poprawę warunków życia i funkcjonowania mieszkańców oraz wydarzenie o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym czy sportowym. Wartość pojedynczego zadania nie może przekroczyć 300 tys. zł.
Propozycje mogą zgłaszać do 8 września, oraz na nie głosować, mieszkańcy Tarnowa posiadający czynne prawo wyborcze, a także tarnowianie, którzy ukończyli 16 lat i posiadają Tarnowską Kartę Miejską w wersji Premium.
Zgłoszeń będzie można dokonywać na specjalnym formularzu. Jest on dostępny na stronie internetowej www.tarnow.pl oraz w punktach informacyjnych Urzędu Miasta. Zgłoszenia można dokonać również przez internet, w tym przy użyciu Tarnowskiej Karty Miejskiej, przesyłając wypełniony formularz na adres budzetobywatelski@ umt.tarnow.pl.
Lista projektów dopuszczonych do głosowania zostanie ogłoszona 22 września.
O wyborze projektów do realizacji zadecydują mieszkańcy miasta w drodze bezpośredniego głosowania, które potrwa od 1 do 7 października. Głosować będzie można w punktach informacyjnych przy ul. Nowej i Mickiewicza, na stronie internetowej budzetobywatelski. umt.tarnow.pl za pomocą Tarnowskiej Karty Miejskiej oraz poprzez przesłanie na adres Urzędu Miasta Tarnowa karty do głosowania.
Wyniki głosowania zostaną ogłoszone 17 października, tak aby możliwe było ich uwzględnienie w projekcie budżetu na 2014 r. Zrealizowane zostaną te projekty, które otrzymają największa liczbę głosów.
Zgodnie z regulaminem przedsięwzięcia, które nie wejdą do przygotowywanego budżetu, a uzyskają co najmniej 50 proc. głosów oddanych przez mieszkańców zamieszkałych na terenie osiedla, którego dotyczył zgłoszony projekt, zostaną ujęte w budżecie na kolejny rok.
W pierwszej edycji tarnowskiego budżetu obywatelskiego mieszkańcy wybrali osiem projektów o łącznej wartości 2 mln zł. W sumie na zaproponowane projekty oddano ponad 22 tys. głosów, z czego prawie 4 tys. okazało się nieważnych.
Najwięcej głosów, ponad 2,4 tys., oddano na modernizację ulic na os. Westerplatte. Drugie miejsce zajął projekt "Czar rodzinnych spotkań", polegający na utworzeniu miniparku rekreacyjno-sportowego przy ul.Sanguszków 32. Trzecie miejsce zajęła budowa skweru aktywności miejskiej (skatepark i mała architektura) przy Pałacu Młodzieży.
Na kolejnych miejscach znalazły się m.in.: Tarnowskie Centrum Seniora - Międzypokoleniowy Biegun Ciepła; wykonanie dokumentacji projektowej dla przebudowy ul. Wiśniowej, Poziomkowej, Czereśniowej, Harasymowicza; zakup urządzeń ogrodowych na plac zabaw dla dzieci przy przedszkolu nr 19 na ul. Paderewskiego 24; współorganizacja ogólnopolskiej edycji rozgrywek minimistrzostw - Deichmann 2013 oraz "Aspiranci" - program promujący młodych lokalnych artystów.