Rada gminy może nałożyć obowiązek odpowiedniego oznakowania taksówek. Samorządy nie mają jednak kompetencji do wprowadzenia zakazu umieszczania np. reklam na pojazdach tego typu.

Rada Miasta Lublin ograniczyła możliwość znakowania taksówek wedle uznania ich właścicieli. Zgodnie z wytycznymi rady wolne od napisów, oznaczeń, rysunków i reklam powinny być te miejsca na pojeździe, na których znajduje się emblemat z numerem bocznym. W przypadku taksówek osobowych chodziło więc o przednie drzwi i szyby tylnych drzwi. W drodze wyjątku możliwe było jedynie umieszczanie tam dodatkowych informacji dla klienta np. cennika.

Wojewoda, powołując się na przepisy ustawy – Prawo przewozowe, zakwestionował uchwałę rady zarzucając jej brak podstawy prawnej do tego typu działań. Zgodnie z art. 15 powołanej ustawy rada może jedynie zobowiązać właścicieli taksówek do stosowania dodatkowych oznaczeń i dodatkowego wyposażenia technicznego. Wprowadzenie ograniczeń polegających na zakazie umieszczania ,,innych napisów, oznaczeń, rysunków i reklam" wychodzi zatem poza ustawowo przyznane upoważnienie.

W opinii wojewody zastosowanie przez radę omawianych regulacji jest przejawem ograniczenia swobody działalności gospodarczej. Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej, działanie takie możliwe jest tylko w drodze aktu rangi ustawowej i tylko ze względu na ważny interes społeczny.



Opracowanie: Karol Kozłowski, RPE WKP
Źródło: Rzeczpospolita z dnia 29 marca 2010 r.