Projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych zmieniającego rozporządzenie w sprawie szkolenia podstawowego strażników gminnych (miejskich) zakłada, że oprócz dwóch komendantów straży w skład komisji będą mogły wejść również osoby przez nich upoważnione, nie tylko spośród jednostek straży gminnych biorących udział w szkoleniu. Zmiana ma na celu likwidację problemów logistycznych i zredukowania niepotrzebnych kosztów.
Zgodnie z delegacją ustawową zawartą w art. 25 ustawy z dnia 9 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych (Dz. U. Nr 123, poz. 779 z późn. zm.) skład i tryb działania komisji egzaminacyjnej uregulowany został w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 18 grudnia 2009 r. w sprawie szkolenia podstawowego strażników gminnych (miejskich) (Dz. U. Nr 220, poz. 1731 z późn. zm.) .
Jak stanowi §6 ust. 3 pkt 2 tego rozporządzenia w skład komisji egzaminacyjnej oprócz komendantów straży wejść mogą osoby przez nich upoważnione, jedynie spośród jednostek straży gminnych biorących udział w szkoleniu. W praktyce zapis ten powoduje poważne problemy logistyczne ponieważ z uwagi na niewielką ilość ośrodków prowadzących tego typu działalność szkoleniową, w wielu przypadkach z trudem formułowano komisje w składzie wymagananym przez obowiązujące rozporządzenie np. gdy uczestnikami konkursu byli strażnicy ze straży gminnej (miejskiej) znacznie oddalonej od miejsca szkolenia. Rozporządzenie w obecnym kształcie generuje również dodatkowe koszty funkcjonowania jednostek organizacyjnych samorządu terytorialnego i straż gminnych (miejskich), które muszą sfinalizować delegacje na egzamin przedstawicieli straży.
Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych (Dz. U. Nr 123, poz. 779, z późn. zm.)
Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 18 grudnia 2009 r. w sprawie szkolenia podstawowego strażników gminnych (miejskich) (Dz. U. Nr 220, poz. 1731 z późn. zm.)