"Dzięki smart city miasto otrzyma źródło wiarygodnych, aktualizowanych na bieżąco danych m.in. o poziomie wody w rzece San, warunkach atmosferycznych czy wilgotności gleby" – powiedział rzecznik Exatel Piotr Mierzwiński.
Z siedmiu rozmieszczonych w różnych punktach Przemyśla wielofunkcyjnych czujników informacje będą przekazywane do służb miejskich. "Odpowiednio wcześnie uzyskane dane pozwolą na szybką reakcję, np. dotyczącą alarmowania w przypadku zagrożenia powodziowego" – dodał Mierzwiński.
Rzecznik podkreślił, że "technologia jest tania w utrzymaniu". "Żywotność baterii w czujniku wynosi 10 lat" – dodał Mierzwiński.
"Przemyśl to miasto znane przede wszystkim ze swoich zabytków oraz tysiącletniej historii. Chcemy jednak, aby było także rozpoznawalne poprzez nowoczesne i nakierowane na zaspokajanie potrzeb mieszkańców rozwiązania" – powiedział w piątek prezydent miasta Robert Choma.
System inteligentne miasto (smart city) opiera się na technologii LoRa, czyli rozległej wąskopasmowej sieci dalekiego zasięgu, zoptymalizowanej pod kątem jak najmniejszego poboru energii. LoRa znana jest w Polsce przede wszystkim z zastosowań w przemyśle oraz w parkach technologicznych. (PAP)