Czy też zgodnie z art. 32 ust. 5 Prawa zamówień publicznych , wartość udzielanego zamówienia ustala się odrębnie od wartości zamówień udzielanych przez inne jednostki organizacyjne tego zamawiającego, posiadające samodzielność finansową?

Odpowiedź

Tak, udzielanie zamówień publicznych przez gminne placówki oświatowe, związane z ich własną działalnością, podlega sumowaniu z zamówieniami innych jednostek organizacyjnych pod warunkiem, iż te jednostki nie mają samodzielności finansowej. W sytuacji, gdy chociażby jedna z tych jednostek organizacyjnych zamawiającego posiadała przedmiotową samodzielność i udzielała zamówień związanych z jej własną działalnością, wówczas te zamówienia nie podlegają sumowaniu z innymi jednostkami organizacyjnymi.

Uzasadnienie

Zamawiający, przygotowując postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego ma obowiązek oszacować wartość zamówienia zgodnie z art. 32 ustawy Prawa zamówień publicznych . Mając powyższe na względzie, podstawą ustalenia wartości zamówienia jest całkowite szacunkowe wynagrodzenie wykonawcy, bez podatku od towarów i usług, ustalone przez zamawiającego z należytą starannością. Zamawiający nie może w celu uniknięcia stosowania przepisów ustawy dzielić zamówienia na części lub zaniżać jego wartości. Jeżeli zamawiający dopuszcza możliwość składania ofert częściowych albo udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania, wartością zamówienia jest łączna wartość poszczególnych części zamówienia. Co do zasady więc, zamawiający ma obowiązek sumować wartości poszczególnych zamówień według ich rodzaju w ramach potrzeb zamawiającego (gminy, powiatu, województwa).

Art. 32 ust. 5 Prawa zamówień publicznych stanowi bowiem wyjątek od powyższej zasady, gdyż zezwala wyodrębnionej jednostce organizacyjnej zamawiającego, posiadającej samodzielność finansową, do odrębnego ustalania wartości szacunkowej zamówienia związanego z jej własną działalnością. Oznacza to, iż jednostki organizacyjne zamawiającego, które posiadają samodzielność finansową i udzielają zamówień związanych z ich własną działalnością, nie mają ustawowego obowiązku sumowania wartości własnych zamówień z zamówieniami planowanymi i udzielanymi przez inne jednostki organizacyjne tego zamawiającego. Zakres działania placówek oświatowych szczegółowo określony został w ustawie o systemie oświaty . Zgodnie z art. 5 ust. 7 ustawy o systemie oświaty . organ prowadzący szkołę lub placówkę odpowiada za jej działalność, a w szczególności za zapewnienie warunków działania szkoły lub placówki, w tym bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki; wykonywania remontów obiektów szkolnych oraz zadań inwestycyjnych w tym zakresie; zapewnienia obsługi administracyjnej, finansowej, w tym w zakresie wykonywania czynności, o których mowa w art. 4 ust. 3 pkt 2-6 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.), i organizacyjnej szkoły lub placówki; wyposażenia szkoły lub placówki w pomoce dydaktyczne i sprzęt niezbędny do pełnej realizacji programów nauczania, programów wychowawczych, przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów oraz wykonywania innych zadań statutowych. Z kolei według art. 5 ust. 9 ustawy o systemie oświaty , w celu wykonywania zadań wymienionych powyżej organy prowadzące szkoły i placówki mogą tworzyć jednostki obsługi ekonomiczno-administracyjnej szkół i placówek lub organizować wspólną obsługę administracyjną, finansową i organizacyjną prowadzonych szkół i placówek, o której mowa w ust. 7 pkt 3.

Zatem, jeżeli placówka oświatowa jest odrębną jednostką organizacyjną zamawiającego, która posiada samodzielność finansową, to w przypadku udzielania zamówień publicznych związanych z jej własną działalnością może stosować w celu oszacowania wartości zamówienia, przepis art. 32 ust. 5 Prawa zamówień publicznych . Z kolei, w przypadku, gdy organ prowadzący placówkę oświatową nie dokonał jej wyodrębnienia, wówczas jednostka zobowiązana jest do sumowania zamówień tego samego rodzaju związanych z własną działalnością, wszystkich jednostek organizacyjnych danego zamawiającego z wyłączeniem tych, którzy posiadają samodzielność finansową.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. 2007 r. Nr 223, poz. 1655 ze zm.)
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)