Zmiana wynika z konieczności dostosowania do aktualnego stanu prawnego przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 5 sierpnia 2010 r. w sprawie badań psychologicznych strażników gminnych (miejskich) (Dz. U. z Nr 150, poz. 1012), dotyczących wymagań kwalifikacyjnych psychologów upoważnionych do badań psychologicznych strażników gminnych (miejskich), w związku ze zmianami ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. z 2012 r. poz. 576).
Modyfikacja rozporządzenia wiąże się również z potrzebą ujednolicenia terminu oraz trybu odwołania od orzeczenia psychologicznego, analogicznie do obowiązującego rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. z 1996 r. nr 69, poz. 332), które znajduje zastosowanie w przypadku badań lekarskich strażników gminnych (miejskich).
Rozporządzenie Ministra Zdrowia, w odniesieniu do psychologa upoważnionego do badań odwoływać się będzie do art. 15c ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji.
Dodatkowo w § 9 rozporządzenia, 14-dniowy termin na wniesienie odwołania od orzeczeń psychologicznych (przysługujący osobie badanej oraz pracodawcy), zastąpiono terminem 7-dniowym, liczonym od otrzymania orzeczenia - analogicznie do regulacji dotyczących odwołań od orzeczeń lekarskich określonych w ww. rozporządzeniu do art. 229 § 8 Kodeksu pracy.
Z kolei w § 9 ust. 2 rozporządzenia wskazano na instytut badawczy w dziedzinie medycyny pracy, jako dodatkowy podmiot odwoławczy w przypadku orzeczenia wydanego przez psychologa zatrudnionego w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy (odpowiednio do procedury odwoławczej dotyczącej orzeczeń lekarskich określonych w ww. akcie wykonawczym do art. 229 § 8 Kodeksu pracy.)
Powyższe rozporządzenie weszło w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.