Pytanie:
Czy stowarzyszenie gmin może zatrudniać pracowników bez ogłaszania konkursu?

Odpowiedź:
Stowarzyszenie gmin nie jest pracodawcą samorządowym i do zatrudnionych przez to stowarzyszenie jako podmiot prawny, nie stosuje się przepisów o pracownikach samorządowych

Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych - dalej u.o.p.s. przepisy ustawy stosuje się do pracowników samorządowych zatrudnionych w biurach (ich odpowiednikach) związków jednostek samorządu terytorialnego oraz samorządowych zakładów budżetowych utworzonych przez te związki.

Z kolei w myśl art. 84 ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym w celu wspierania idei samorządu terytorialnego oraz obrony wspólnych interesów, gminy mogą tworzyć stowarzyszenia, w tym również z powiatami i województwami. Organizację, zadania oraz tryb pracy stowarzyszenia określa jego statut, przy czym do stowarzyszeń gmin stosuje się odpowiednio przepisy Prawa o stowarzyszeniach.

Powyższe oznacza zatem, że stowarzyszenie gmin nie jest związkiem jednostek samorządowych, ale stowarzyszeniem, czyli dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem o celach niezarobkowych - art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach – dalej u.p.s.

Skoro do stowarzyszeń gmin stosować należy przepisy u.p.s., to oznacza, że stowarzyszenie to nie jest jednostką samorządową – pracodawcą samorządowym w rozumieniu art. 2 u.o.p.s. i do osób zatrudnionych przez stowarzyszenie gmin nie stosuje się przepisów u.o.p.s., a co za tym idzie, kwestia rekrutacji ewentualnych pracowników pozostawiona jest wyłącznie w gestii stowarzyszenia, gdyż zastosowanie mają tu jedynie przepisy Kodeksu pracy. 

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczń Społecznych
Artykuł pochodzi z programu Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczń Społecznych
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami