Kto i na jakiej podstawie prawnej powinien przeprowadzić kontrolę przedsiębiorcy, który rozciągnął teren swojej bazy również na działkę oznaczoną w ewidencji gruntów jako grunt rolny?
Odpowiedź:
Organem właściwym do przeprowadzenia kontroli przedsiębiorcy jest starosta. Powinien on wszcząć postępowanie w sprawie użytkowania gruntów niezgodnego z przeznaczeniem. Jeśli baza jest faktycznie zlokalizowana na gruncie rolnym, to starosta powinien ustalić z urzędu opłatę, jaką winien uiścić przedsiębiorca z tytułu bezprawnego wyłączenia gruntu.
Uzasadnienie:
Jak wynika z informacji, przedsiębiorca zagospodarował działkę niezgodnie z jej przeznaczeniem. Lokalizując bazę na gruncie rolnym, dokonał on bezprawnego wyłączenia gruntu, stąd będzie miała zastosowanie ustawa z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 121, poz. 1266, z późn. zm.) - dalej u.o.g.r.l., która w art. 28 ust. 1 obciąża odpowiedzialnością za wyłączenie gruntów z produkcji rolnej, niezgodnie z przepisami ustawy sprawcę wyłączenia. Sprawca bezprawnego wyłączenia jest zobowiązany do uiszczenia opłaty w wysokości dwukrotnej należności. Przepis art. 28 ust. 2j u.o.g.r.l. stanowi zaś, że w razie stwierdzenia, że grunty przeznaczone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na cele nierolnicze lub nieleśne zostały wyłączone z produkcji bez decyzji o wyłączeniu z produkcji, decyzję taką wydaje się z urzędu, podwyższając jednocześnie wysokość należność o 10%.
Jak stwierdził WSA w Łodzi w wyroku z dnia 8 listopada 2012 r., "Wyłączenie z produkcji jest czynnością faktyczną, która w świetle przepisu art. 11 ust. 1 u.o.g.r.l., nastąpić może tylko po wydaniu decyzji zezwalającej na takie wyłączenie i w jej następstwie. W przeciwnym wypadku wyłączenie z produkcji narusza przepisy powyższej ustawy. Przeznaczenie w planie zagospodarowania przestrzennego gruntu rolnego na cele nierolnicze nie powoduje automatycznego przekształcenia gruntu rolnego w nie rolny, a zatem nie stanowi podstawy do zmiany wpisu w rejestrze gruntów. Takie przekształcenie umożliwia jedynie inne niż rolne wykorzystanie gruntów.
Podstawą więc innego niż rolnicze wykorzystania gruntów rolnych określonych w ewidencji gruntów jako użytki rolne może być, tylko przeznaczenie ich w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na cele inne niż rolnicze" (II SA/Łd 598/12, LEX nr 1241637).