Kto powinien wskazać władającego wodą stojącą w imieniu Skarbu Państwa? Jezioro o pow. ok. 5 ha w ewidencji gruntów zostało zakwalifikowane jako woda stojąca, której właścicielem jest Skarb Państwa. Nie określono podmiotu władającego w imieniu SP. Czy starosta ma prawo na gruncie ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145) – dalej pr. wod., aby samowolnie określić się jako wykonujący prawa właścicielskie do przedmiotowej wody i ujawnić w ewidencji gruntów taki stan jako wynikający z mocy prawa?
Odpowiedź:
Starosta nie musi się „samowolnie” określać jako władający jeziorem zlokalizowanym na terenie nieruchomości należącej do Skarbu Państwa, gdyż na mocy art. 11 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651, z późn. zm.)- dalej u.g.n., jest organem reprezentującym Skarb Państwa w sprawach gospodarowania nieruchomościami, wykonującym zadania z zakresu administracji rządowej (wykonując w jego imieniu uprawnienia właścicielskie).
Uzasadnienie:
Stosownie do przepisu art. 12 ust. 1 pr. wod., wody stojące znajdujące się w granicach nieruchomości gruntowej stanowią własność właściciela tej nieruchomości. Wody stojące w rozumieniu art. 5 ust. 3 pr. wod. to wody znajdujące się w jeziorach oraz innych naturalnych zbiornikach wodnych niezwiązanych bezpośrednio, w sposób naturalny, z powierzchniowymi wodami płynącymi. Mogą on zatem stanowić zarówno własność osób fizycznych, prawnych, jak i Skarbu Państwa, przy czym w przypadku tych ostatnich uprawnienia właścicielskie w stosunku do tych wód wykonują podmioty reprezentujące Skarb Państwa, zgodnie z art. 12 ust. 2 pr. wod. w zw. z art. 11 u.g.n. Starosta nie może być „władającym” jeziorem we własnym imieniu. Swoje uprawnienia wykonuje w imieniu i na rzecz Skarbu Państwa.
Tak więc może być on podmiotem prawa własności nieruchomości, gdyż prawo własności przysługuje Skarbowi Państwa.
Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.