W dniu 28 lutego 2011 r. Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie rozciągnięcia stosowania przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. Nr 46, poz. 237, dalej jako rozporządzenie ). Konieczność wydania rozporządzenia wynika ze zmiany jaką wprowadzono ustawą z dnia 22 lipca 2010 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 152, poz. 1018) . Artykuł 3 tejże ustawy wprowadza zmiany upoważnienia dla Rady Ministrów do wydania rozporządzenia, dla którego delegację zawarto w art. 174 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954, z późn. zm., dalej jako u.p.e.a. ). W jej efekcie rozszerzono o powiat krąg podmiotów, które będą mogły korzystać z uprawnień zawartych w przepisach działu II rozdziału 6 u.p.e.a. w zakresie przechowywania, oszacowania i sprzedaży zajętych ruchomości.
Z chwilą wejścia w życie rozporządzenia przepisy działu II rozdziału 6 u.p.e.a. w zakresie przechowywania, oszacowania i sprzedaży zajętych ruchomości stosować się będzie również do ruchomości, które stały się własnością powiatu. Jest to niezbędne do realizacji powierzonych powiatom zadań związanych z likwidacją pojazdów. Powiat bowiem stał jednostką właściwą do wykonywania zadań związanych z likwidacją pojazdów, na mocy nowych uregulowań zawartych w art. 1 pkt 10 ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw, dotyczący nowelizacji art. 130a ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Zgodnie z regulacjami zawartymi w rozporządzeniu , starosta nabywa uprawnienia do przeprowadzenia faktycznej likwidacji pojazdów, które na mocy orzeczenia sądu powszechnego przejdą na własność powiatu. Przez faktyczną likwidację pojazdu należy rozumieć sprzedaż pojazdu, w trybie przepisów u.p.e.a. , albo też nieodpłatne przekazanie pojazdu stanowiącego dobro kultury, w rozumieniu przepisów o ochronie dóbr kultury, państwowym instytucjom kultury. Ostatnią możliwością jest dokonanie zniszczenia przez starostę pojazdu, przy udziale komisji, w przypadku gdy likwidacja poprzez sprzedaż albo przekazanie państwowym instytucjom kultury okazałaby się nieskuteczna.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, tj. 3 marca 2011 r. W tym samym dniu traci moc poprzedzające je rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 kwietnia 2002 r. w sprawie rozciągnięcia stosowania przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. Nr 50, poz. 449) .
Przydatne materiały:
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 lutego 2011 r. w sprawie rozciągnięcia stosowania przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. Nr 46, poz. 237)
Ustawa z dnia 22 lipca 2010 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 152, poz. 1018)
Ustawa z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. 2005 r. Nr 229, poz. 1954 ze zm.)
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 kwietnia 2002 r. w sprawie rozciągnięcia stosowania przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. Nr 50, poz. 449)