Starosta wszczął na podstawie art. 115a ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150, z późn. zm.) - dalej p.o.ś. postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o dopuszczalnym poziomie hałasu. Podstawą wszczęcia postępowania było otrzymanie sprawozdania z wyników pomiarów wykonanych przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, wskazujących na przekroczenia dopuszczalnych poziomów hałasu.
Podmiot prowadzący działalność złożył pismo, w którym wyjaśnia, że kwestionuje wykonane przez WIOŚ pomiary oraz prosi o zawieszenie postępowania do czasu zakończenia postępowania prowadzonego przez WIOŚ, powołując się na art. 97 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071, z późn. zm.) - dalej k.p.a. – argumentując, że nie zostało rozstrzygnięte do końca zagadnienie wstępne.
Co w takim przypadku powinien zrobić starosta?
Czy powinien zawiesić prowadzone postępowanie?
Czy jednak powinien odmówić zawieszenia postępowania (jeśli tak, to na jakiej podstawie z k.p.a.?)
Odpowiedź
Organ ochrony środowiska wydaje decyzję o dopuszczalnym poziomie hałasu, zgodnie z art. 115a ust. 1 p.o.ś. Z tego przepisu wynika, ze WIOŚ jest jak najbardziej właściwym do wykonania pomiarów emisji hałasu w środowisku i przekazania wyników organowi ochrony środowiska.
Pomiary musza być wykonane zgodnie z metodyką referencyjną wynikającą z art. 12 ust. 1 p.o.ś. Metodykę referencyjną określa załącznik nr 6 do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 4 listopada 2008 r. w sprawie wymagań w zakresie prowadzenia pomiarów wielkości emisji oraz pomiarów ilości pobieranej wody (Dz. U. Nr 206, poz. 1291) - dalej r.p.w.e.w.
Zgodnie z art. 28f ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 44, poz. 287, z późn. zm.), pobieranie próbek oraz badania, pomiary i analizy w związku z realizacją zadań, wykonują laboratoria, posiadające akredytację w rozumieniu ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 204, poz. 2087, z późn. zm.)
Organ ochrony środowiska, w tym przypadku starosta, prowadzący postępowanie musi więc rozstrzygnąć, czy ww. zasady zostały spełnione tj. sprawdzić akredytacje i zgodność badań z metodyka referencyjną.
Może oczywiście wnieść, aby WIOŚ, który wykonał pomiary, ustosunkował się do zarzutów podmiotu. Nie rozumiem natomiast, jakie postępowanie miałby prowadzić WIOŚ, skoro nie wydaje żadnej decyzji. Nie widzę więc podstaw do zawieszenia postępowania do czasu zakończenia postępowania przez WIOŚ.
Starosta może natomiast, jeżeli pomiary budzą jego wątpliwości, wykonać stosowne pomiary (lub zlecić) albo zobowiązać podmiot do przedłożenia przeglądu ekologicznego i do czasu realizacji ww. zadań postępowanie zawiesić.
Moim zdaniem, organ może powołać się na art. 97 § 1 pkt 4 k.p.a., wskazując, że rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji nie zależy od uprzedniego rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd. Może również przytoczyć art. 98 § 1 k.p.a. (zawieszenie może zagrażać interesowi społecznemu, ograniczając korzystanie np. z własności).