Pytane:
Czy starosta powinien kontrolować transportującego odpady - sprawdzić czy podmiot spełnia warunki określone w zezwoleniu na transport odpadów? Jeśli tak, to w jaki sposób?
Odpowiedź:
Starosta jako organ uprawniony do prowadzenia kontroli w zakresie przestrzegania wymagań ochrony środowiska, może w każdym momencie wszcząć kontrolę w celu sprawdzenia, czy przedsiębiorca, który uzyskał zezwolenie na transport odpadów spełnia warunki określone w wydanej przez niego decyzji. Z reguły taka kontrola jest prowadzona, gdy organ uzyskuje informację, że przedsiębiorca narusza warunki zezwolenia, jednakże, jak stwierdziłem, kontrola może być przeprowadzona w każdym momencie. Często kontrola jest wszczynana w związku z informacją od WIOŚ, że przedsiębiorca narusza warunki decyzji, np. w zakresie prowadzenia ewidencji odpadów czy wykorzystywania innych pojazdów niż określone w decyzji, albo gdy transportuje odpady nieujęte w niej. W czasie kontroli organ może żądać wyjaśnień, przedstawienia mu dokumentów, na podstawie których ustali, czy przedsiębiorca narusza przepisy ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach - dalej u.o., czy ma ważne badania techniczne używanych pojazdów, a przede wszystkim, czy obecne funkcjonowanie przedsiębiorcy jest zgodne
z przepisami.
Uzasadnienie:
Kontrolę wszczyna się na podstawie art. 379 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska. Do kontroli przedsiębiorcy prowadzącego działalność polegającą na transporcie odpadów zastosowanie znajdą przepisy ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej - dalej u.s.d.g. Powinna być ona przeprowadzona w siedzibie przedsiębiorcy, miejscu wykonywania działalności gospodarczej lub, za zgodą lub na wniosek kontrolowanego, w innym miejscu przechowywania dokumentacji, zgodnie z art. 80a ust. 1 u.s.d.g.
Jeśli kontrola ma charakter kontroli planowej, to przedsiębiorca powinien być zawiadomiony z 7-dniowym wyprzedzeniem. Jeśli natomiast jest to kontrola doraźna, wynikająca np. ze skargi mieszkańców albo zawiadomienia WIOŚ, to kontrola może być przeprowadzona w każdym momencie bez konieczności zawiadamiania przedsiębiorcy.
Skutkiem przeprowadzonej kontroli może być cofnięcie zezwolenia. Starosta może również zawiadomić Policję o wykroczeniu, jakiego dopuścił się przedsiębiorca, jeśli taki fakt stwierdzi, bowiem kto, transportując odpady, narusza wymagania, o których mowa w art. 24 ust. 1 u.o., podlega karze aresztu albo grzywny. Tej samej karze podlega, kto, wykonując usługę transportu odpadów, wbrew art. 24 ust. 4 u.o., nie dostarcza odpadów do posiadacza odpadów, który został mu wskazany przez zlecającego tę usługę albo do miejsca przeznaczenia odpadów, które zostało mu wskazane przez zlecającego tę usługę. Powyższe wynika wprost z art. 174 ust. 1 i ust. 2 u.o.