Takie rozwiązania zaproponowała grupa posłów PO w projekcie ustawy o zmianie ustawy o pracownikach samorządowych, samorządzie gminnym, samorządzie powiatowym i samorządzie województwa (druk nr 498).
Dotychczasowa definicja terminu ,,wolne stanowisko urzędnicze, w tym wolne kierownicze stanowisko urzędnicze” oraz "awans zawodowy" nasuwa wątpliwości interpretacyjne. Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli obecne brzmienie art. 12 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych jest na tyle nieprecyzyjne, że może prowadzić do niejednolitego stosowania prawa, w tym awansowania na stanowiska urzędnicze pracowników samorządowych innych niż urzędnicy, bez zastosowania procedury otwartego i konkurencyjnego naboru: ,,Przepis ten wyłącza z zakresu wolnych stanowisk urzędniczych, do których obsadzenia wymagane jest postępowanie w sprawie naboru, m.in. stanowiska, na które został przeniesiony pracownik samorządowy danej jednostki. Pojęcie pracownika samorządowego jest szerokie i obejmuje poza stanowiskami urzędniczymi także stanowiska doradców, asystentów oraz pracowników pomocniczych i obsługi. Zatem bez naruszenia ustawy można obecnie zatrudnić osobę na stanowisku np. gońca i po krótkim czasie, bez procedury naboru, przenieść ją na stanowisko urzędnicze (jeżeli będzie spełniała formalne wymogi kwalifikacyjne), bo posiadać już będzie status pracownika samorządowego (…). Powstała niejednoznaczność wykorzystywana jest przez jednostki samorządowe do obsadzania na stanowiskach urzędniczych osób, których umiejętności i przygotowanie zawodowe nie zostały zweryfikowane w trybie konkursowym”.
Projekt zakłada również włączenia członków zarządów dzielnic m.st. Warszawy do grona pracowników samorządowych zatrudnianych na podstawie wyboru, wprowadzenia zakazu obsadzania stanowiska sekretarza w drodze powierzenia obowiązków oraz określenia terminu w jakim powinien zostać zorganizowany otwarty nabór na to stanowisko, umożliwienia weryfikacji wymogu niekaralności osób aplikujących bądź już zatrudnionych.
Projekt zakłada wejście w życie ustawy po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Projekt został skierowany do pierwszego czytania w komisjach (do Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej).
Źródło: www.sejm.gov.pl