W jaki sposób sprawdzić dotrzymanie standardu emisyjnego S5 dla instalacji stosujących LZO podczas wytwarzania produktów farmaceutycznych?
W firmie są 3 instalacje podlegające standardom emisyjnym, z czego 2 są istniejące, a jedna nowa. Zatem różne są wartości standardu emisyjnego S5, odpowiednio 15% i 5% zużycia LZO.
Czy w takim przypadku dotrzymanie standardu S5 należy odnieść do każdej instalacji osobno, czy do zakładu łącznie?
Jeżeli należy zastosować łączne podejście to w jaki sposób określić spełnienie dotrzymania standardu S5? Czy, jeżeli w ww. instalacjach są wytwarzane produkty, które nie są produktami farmaceutycznymi (np. suplementy diety, kosmetyki) to należy w bilansie uwzględnić ilości LZO zużywane przy ich wytwarzaniu?
Odpowiedź:
Moim zdaniem standard emisyjny S5 sprawdzamy osobno dla instalacji starych (15%) i nowej (5%). Należy go odnieść do każdej instalacji osobno ponieważ dla każdej z nich określono emisję dopuszczalną jako standard emisyjny. Nie widzę potrzeby ani podstawy prawnej do wymagania podejścia łącznego do wszystkich instalacji na terenie zakładu.@page_break@
Standard emisyjny dotyczy wytwarzania produktów farmaceutycznych i, według mnie, dla tej produkcji powinien być sprawdzany, jeżeli byłyby na tej instalacji wytwarzane tylko diety i kosmetyki to nie podlegałaby pod standardy emisyjne. Powinno to być odpowiednio uregulowane w pozwoleniu emisyjnym np. produkcja farmaceutyków jako standard, produkcja diet i kosmetyków bez standardu jako emisje poszczególnych substancji (gazów i pyłów).
Uzasadnienie:
W świetle § 32 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 22 kwietnia 2011 r. w sprawie standardów emisyjnych z instalacji (Dz. U. z 2011 r. Nr 95, poz. 558) - dalej r.s.e.i., taki zapis oznacza, że kwalifikując instalacje pod standardy emisyjne, przyjmujemy łączne zużycie LZO w z procesów z załącznika nr 7 do r.s.e.i., natomiast nie decyduje o łącznym rozpatrywaniu jednego standardu dla wszystkich instalacji na terenie danego zakładu, podlegających pod standardy emisyjne LZO.
Należy zwrócić uwagę na treść art. 3 ust. 33 oraz art. 224 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150, z późn. zm.). Taki zapis, moim zdaniem, przesądza, że standardy dotyczą każdej instalacji z osobna.
Dla wytwarzania produktów farmaceutycznych obowiązują także standardy S1 i S2, przy czym S1 sprawdza się w drodze pomiarów. Nie może być tak, że różne standardy S sprawdzamy raz oddzielnie a raz łącznie dla kilku instalacji.