Pytanie:
1) Czy organy prowadzące szkoły, niebędące jednostkami samorządu terytorialnego (np. fundacje), mogą przy wykorzystywaniu środków z dotacji oświatowej stosować wykładnię przepisów analogiczną jak w przypadku jednostek samorządu terytorialnego?
2) Czy środki z dotacji oświatowej mogą być przeznaczone na obsługę prawną szkoły?

Odpowiedź:
Finansowanie i dotowanie szkół publicznych, które nie są prowadzone przez ministrów i jednostki samorządu terytorialnego, określa art. 80 i 81 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty - dalej u.s.o., zaś finansowanie i dotowanie szkół niepublicznych określa art. 90 u.s.o. Przywołane przepisy (ani pozostałe przepisy) u.s.o. nie określają finansowania szkół publicznych prowadzonych przez ministrów i jednostki samorządu terytorialnego – określają je przede wszystkim przepisy ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, których treść nawet nie jest zbliżona do regulacji w u.s.o. Dlatego nie sposób przyjąć wspólnej wykładni przepisów określających finansowanie szkół publicznych, które nie są prowadzone przez ministrów i jednostki samorządu terytorialnego, i szkół niepublicznych oraz przepisów określających finansowanie szkół publicznych prowadzonych przez ministrów i jednostki samorządu terytorialnego.

Zgodnie z art. 80 ust. 3d pkt 1 lit. b i art. 90 ust. 3d pkt 1 lit. b u.s.o. dotacje dla ww. szkół i placówek mogą być wykorzystane m.in. na sfinansowanie wydatków związanych z realizacją zadań organu prowadzącego, o których mowa w art. 5 ust. 7 u.s.o., a więc m.in. zadania polegającego na zapewnieniu szkole lub placówce obsługi prawnej (art. 5 ust. 7 pkt 3 u.s.o.). Wobec powyższego należy stwierdzić, że dotacje dla ww. szkół i placówek mogą być przeznaczone na obsługę prawną szkół i placówek. 

LEX Prawo Oświatowe
Artykuł pochodzi z programu LEX Prawo Oświatowe
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami