Czy jest to rażące naruszenie prawa, czy należy stwierdzić nieważność uchwały?
Odpowiedź
Z uwagi na wyraźną sprzeczność pomiędzy treścią planu miejscowego, a ustaleniami planu finansowego, może być mowa o naruszeniu trybu sporządzania planu mogącym skutkować jego nieważnością.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 15 ust. 2 pkt 12 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 z późn. zm.) – dalej u.p.z.p. , jednym z elementów planu miejscowego jest określenie stawek procentowych, na podstawie których ustala się opłatę, o której mowa w art. 36 ust. 4 u.p.z.p. Gwoli przypomnienia, przepis ten stanowi, że jeżeli w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą wartość nieruchomości wzrosła, a właściciel lub użytkownik wieczysty zbywa tę nieruchomość, wójt, burmistrz albo prezydent miasta pobiera jednorazową opłatę ustaloną w tym planie, określoną w stosunku procentowym do wzrostu wartości nieruchomości.
Opłata ta jest dochodem własnym gminy. Wysokość opłaty nie może być wyższa niż 30% wzrostu wartości nieruchomości. Zatem z przepisu tego wynika, że pobranie powyższej opłaty (określanej potocznie jako renta planistyczna) jest możliwe jedynie wówczas, gdy nieruchomość, której wartość wzrosła na skutek uchwalenia planu, jest zbywana w okresie 5 lat od uchwalenia tego planu. Jeżeli pomiędzy treścią planu miejscowego, a treścią prognozy skutków finansowych uchwalenia planu miejscowego (sporządzanej zgodnie z art. 17 pkt 5 u.p.z.p ) nie ma zgodności – zwłaszcza gdy chodzi o tak istotny aspekt, jak określenie wysokości stawki procentowej renty planistycznej – to możemy mówić o istotnym naruszeniu procedury sporządzania planu. Ponadto, należy poddać w wątpliwość podanie w planie finansowym konkretnej kwoty, jaka wpłynie do budżetu gminy z tytułu renty planistycznej, skoro nie wiadomo, czy nieruchomości, których owa opłata miała by dotyczyć, zostaną w ogóle zbyte w ciągu 5 lat od uchwalenia planu.
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm.)
Sprzeczność planu miejscowego z planem finansowym może skutkować jego nieważnością
Uchwała rady gminy nie zawiera uzasadnienia planu. Zgodnie z planem finansowym do mpzp wskazano, iż dla obszaru przewiduje się dochody dla gminy z tytułu wzrostu wartości nieruchomości w okresie 5 lat od uchwalenia planu na terenie przeznaczonym pod usługi. Stawka procentowa dla ww. terenu wynosi 30%, natomiast renta planistyczna 920.205,000 zł. W uchwalonym mpzp, jak również projekcie planu wskazano, że stawka procentowa, na której ustala się opłatę, o której mowa w art. 36 ust. 4 u.p.z.p., ustala się 0%.