Usunięto bez zezwolenia drzewa z terenów oznaczonych w ewidencji Tk - własność Skarb Państwa, użytkownik wieczysty - PKP. Zgodnie z ustawą z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 16, poz. 94, z późn. zm.) - dalej u.t.k., starosta wydaje zezwolenie na usunięcie drzew, o których mowa w art. 56 u.t.k.

Jeśli wycinka nastąpiła nielegalnie, a wycięcia drzew dokonał wykonawca wybrany w drodze przetargu, który miał za zadanie jedynie koszenie traw oraz wycięcie drzew do 10 lat - kto w tej sytuacji ponosi odpowiedzialność za usunięcie drzew? Starosta nie może nałożyć administracyjnej kary na sprawcę, jedynie tylko na PKP. PKP nie poczuwa się do odpowiedzialności, gdyż wykonawca samowolnie dokonał wycinki starszych drzew.

Czy starosta ma przekazać sprawę na Policję wskazując sprawcę i postępowanie przeciwko sprawcy będzie się toczyło przed Sądem?

Chodzi o wycięcie ok. 100 drzew rosnących przy torach kolejowych. Sprawca tłumaczy, ze utrudniały one widoczność sygnalizacji, jak i ruch pociągów i widoczność na torach. Czy starosta może działać na podstawie przepisów ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220, z późn. zm.) - dalej u.o.p., jeśli decyzję wydałby w oparciu o inne przepisy - u.t.k.?

Odpowiedź:

Starosta powinien przekazać sprawę nielegalnego usunięcia drzew Policji, gdyż sprawca wycinki nie jest posiadaczem nieruchomości. Przekazanie sprawy powinno odbyć się po wszczęciu sprawy i zebraniu odpowiedniego materiału dowodowego wykluczającego udział PKP w usuwaniu drzew, a co najmniej dorozumianą zgodę na tę wycinkę
.

Nie ma znaczenia dla ukarania sprawcy fakt, że drzewa mogłyby zostać usunięte legalnie i bez pobierania opłaty na podstawie u.t.k., która w art. 56 ust. 1 u.t.k. przewiduje, że w razie potrzeby usunięcia drzew lub krzewów utrudniających widoczność sygnałów i pociągów lub eksploatację urządzeń kolejowych albo powodujących zaspy śnieżne, starosta na wniosek zarządcy infrastruktury kolejowej wydaje decyzję o usunięciu drzew lub krzewów.

Uzasadnienie:

W przypadku, gdy drzewa usuwa inny podmiot niż posiadacz nieruchomości zdefiniowany w art. 336 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.) - dalej k.c., nie jest wymierzana administracyjna kara pieniężna, o której mowa w art. 88 ust. 1 pkt 2 u.o.p., gdyż postępowanie administracyjne nie będzie prowadzone. Sprawca będzie ścigany na podstawie ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 46, poz. 275). PKP nie będzie stroną tego postępowania, po przekazaniu sprawy Policji.

Jednakże PKP może ustanowić się w postępowaniu karnym powodem cywilnym i domagać się, aby sąd nakazał sprawcy szkody jej naprawienie na zasadzie art. 415 k.c. Jeśli PKP nie ustanowi się powodem cywilnym w postępowaniu karnym, może dochodzić od sprawcy odszkodowania w procesie cywilnym. Wtedy będzie stroną postępowania.