– Zostaną one wydane na diagnozę sytuacji zawodowej bezrobotnych oraz zaprojektowanie działań aktywizacyjnych, które będą wobec nich stosowane – informuje Krzysztof Sołtys z Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP) w Kielcach.
Urzędy w Olsztynie, Toruniu i Kielcach przewidują, że agencje będą mogły zacząć działania aktywizacyjne dopiero w 2015 r. WUP w Szczecinie planuje rozpoczęcie realizacji zlecania usług w II lub III kwartale 2015 r. Nieliczne urzędy, np. łódzki, zakładają, że uda się to pod koniec bieżącego roku.
Na możliwość wykorzystania na ten cel środków z Funduszu Pracy w tym roku niefortunnie wpłynął też termin wejścia w życie nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2013 r. poz. 674). Zaczęła ona obowiązywać w połowie roku budżetowego (od 27 maja 2014 r.). Jest mało prawdopodobne, aby do końca grudnia udało się wyłonić agencje zatrudnienia i zacząć zlecać im aktywizację.
– Procedura wyboru agencji w przetargu zajmie kilka miesięcy. Mają na to wpływ m.in. terminy ustawowe, np. na zbieranie ofert od uczestników przetargu, czy dokonanie uzgodnień w drodze negocjacji. Mogą ją wydłużyć także działania podmiotów biorących udział w przetargu, np. zaskarżenie decyzji podejmowanych w toku postępowania – wyjaśnia Maciej Smolarek z WUP w Toruniu.
Dodaje, że może się też zdarzyć, że z uwagi na niezadowalającą jakość ofert urząd odstąpi od wyłonienia zwycięzcy i ponownie przeprowadzi procedurę. Wreszcie sprawność zlecania zależy od współpracy z powiatowymi urzędami w wyłanianiu odpowiednich osób do udziału w aktywizacji.
Uruchomienie procedur przetargowych zależy od tego, jak szybko resort pracy zadecyduje o przyznaniu regionom środków z Funduszu Pracy. Jak informuje ministerstwo, wpłynęły już do niego deklaracje od marszałków województw co do zapotrzebowania na środki. Obecnie trwają prace nad ich podziałem między regiony.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna