Kary umowne nalicza się zgodnie z postanowieniami umowy zawartej między zamawiającym a wykonawcą. Powyższą kwestię zamawiający, przygotowując istotne postanowienia umowne, może uregulować w sposób całkowicie dowolny tj. naliczać kary umowne od wartości wynagrodzenia brutto lub netto.
Sąd ma prawo zmniejszyć wysokość kary umownej >>>
Nie mniej jednak przy braku doprecyzowania ww. kwestii w umowie, przy postanowieniach z których wynika obowiązek naliczania kar umownych od wartości wynagrodzenia umownego, kary winny być naliczane od wartości brutto rozumianej jako cena oferty. Za powyższym przemawia przede wszystkim zawarta w art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2164) dalej p.z.p., definicja ceny.
Zgodnie z jej brzmieniem ceną w rozumieniu przepisów p.z.p., jest cena w rozumieniu art 3 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy z dnia 9 maja 2014 r. o informowaniu o cenach towarów i usług (Dz. U. poz. 915), czyli wartość wyrażona w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę, uwzględniająca podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy.