Czy urząd gminy może zatrudnić osobę będącą sołtysem w świetlicy wiejskiej na podstawie umowy o pracę?

Odpowiedź

Nie ma przeszkód w zatrudnianiu sołtysa przez urząd gminy, w której wykonuje zadania, na podstawie stosunku pracy.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, z późn. zm.) gmina może tworzyć jednostki pomocnicze: sołectwa oraz dzielnice, osiedla i inne. Jednostką pomocniczą może być również położone na terenie gminy miasto. Jednostkę pomocniczą tworzy rada gminy, w drodze uchwały, po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami lub z ich inicjatywy. Zasady tworzenia, łączenia, podziału oraz znoszenia jednostki pomocniczej określa statut gminy.

Sołtys, jako osoba stojąca na czele sołectwa, będącego jednostką pomocniczą, nie jest co do zasady pracownikiem samorządowym.

Stanowiska takiego nie przewidują bowiem tabele zaszeregowań w załączniku nr 3 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz. U. Nr 50, poz. 398 z późn. zm.). Kwestie sposobu wyłaniania sołtysa i ewentualnej kadencyjności tego stanowiska pozostawione są do wyłącznej kompetencji organu stanowiącego gminy (tj. rady gminnej), która uchwala statut gminy i w tym statucie określić powinna sposób wyłaniania sołtysa.

Biorąc to pod uwagę należy uznać iż nie ma przeszkód w zatrudnianiu sołtysa przez jego macierzystą gminę (tj. urząd gminny) na innym stanowisku na podstawie umowy o pracę.