"Chcemy państwu zaprezentować nową strategię SLD dotyczącą Polski samorządowej skupionej wokół miast, gmin, powiatów i województw" - powiedział Gawkowski na konferencji prasowej w warszawskiej siedzibie partii.
Zapowiedział, że w najbliższych miesiącach Sojusz będzie prezentował projekty ustaw dotyczące samorządów, a po ich zgłoszeniu - w grudniu tego roku - przedstawi swój program dla samorządu terytorialnego oraz kandydatów na prezydentów miast na prawach powiatów.
W poniedziałek politycy SLD zaprezentowali dwa projekty dotyczące działania Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych oraz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.
"Pierwsza ze zmian dotyczy Trójstronnej Komisji ds. Społeczno- Gospodarczych i wojewódzkich komisji dialogu społecznego. Obecnie w tej komisji po stronie administracji publicznej zasiadają jedynie przedstawiciele administracji rządowej, co w naszej ocenie jest założeniem błędnym" - powiedział. Według SLD w Komisji Trójstronnej powinni również zasiadać samorządowcy, by mogli prowadzić tam aktywny dialog zarówno ze stroną związkową, jak i z pracodawcami.
Drugi projekt zakłada obligatoryjne konsultowanie założeń do ustawy budżetowej i samej ustawy budżetowej z członkami Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.
Podczas konferencji politycy SLD zaprezentowali też portal Bank Pomysłów Samorządowych (www.samorzadpomyslow.pl), za pośrednictwem którego samorządowcy z całego kraju będą mogli wymieniać się doświadczeniami.
Krzysztof Gawkowski poinformował ponadto, że SLD zamierza powołać zespół monitorowania finansów samorządowych na szczeblu gminy, powiatu i województwa, składający się m.in. z ekspertów Sojuszu. Tłumaczył, że chodzi o to, by środki z UE były dobrze wykorzystywane. Sojusz planuje na bieżąco przedstawiać efekty prac zespołu.