O rozstrzygnięciu przez zarząd woj. śląskiego regionalnego etapu konkursu poinformował w środę śląski Urząd Marszałkowski. Uroczyste podsumowanie konkursowych zmagań odbędzie się w listopadzie w Katowicach.
Zwycięzcy konkursu za wzorcowe wykorzystanie unijnego wsparcia na inwestycje infrastrukturalne otrzymają sprzęt sportowy wart w sumie ok. 15 tys. zł. Najlepsze projekty z woj. śląskiego będą też walczyć o laury na szczeblu krajowym.
Gmina Marklowice okazała się najlepsza w kategorii „Infrastruktura techniczna”. Nagrodzono zrealizowaną tam rewitalizację obszaru poprzemysłowego, w ramach pierwszego etapu projektu pod nazwą "Tropikalna Wyspa".
Na zdegradowanym pokopalnianym placu w Marklowicach powstał park rekreacji o powierzchni ok. 20 tys. m kw. Mieszkańcy mają teraz do dyspozycji plac imprez wraz ze sceną, centrum kulturystyczne na otwartym powietrzu, skatepark, place zabaw, małe ścianki wspinaczkowe, ścieżkę zdrowia do jazdy na rolkach, deskorolkach i rowerach.
Spacerując po marklowickim parku, można podziwiać fontanny, sztucznie uformowane skały i mały park botaniczny. To nie koniec inwestycji - kolejnym etapem będzie budowa unikalnego zespołu basenowego, ma też powstać siłownia energetyczna zasilana metanem z kopalni „Marcel”.
Gmina Olsztyn k. Częstochowy zwyciężyła w kategorii „Infrastruktura społeczna” - za budowę hali sportowej. Obiekt został wyposażony w podłogę spełniającą wymagania nawet profesjonalistów, nowoczesne oświetlenie i nagłośnienie. Ma trzy sale do gry w tenisa stołowego, salę do gimnastyki i aerobiku oraz salę narad. Hala ma też swój parking z oświetleniem.
Dla sportowców przygotowano cztery szatnie z natryskami, szafkami i toaletami, tak aby równocześnie mogły z nich korzystać cztery drużyny. Przy sali są magazyny wyposażone w urządzenia i sprzęt niezbędne do prowadzenia zajęć wychowania fizycznego. Obiekt w pełni dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Parametry hali pozwalają na niej rozgrywać mecze I ligi siatkówki.
Woźniki to lider w kategorii „Infrastruktura ekologiczna”. Nagroda została przyznana za budowę kanalizacji sanitarnej w leżących w tej gminie Psarach i Babienicy. Celem tego projektu była poprawa stanu środowiska naturalnego poprzez m.in. ochronę wód podziemnych oraz powierzchniowych na terenie rezerwatu przyrody, jakim jest park krajobrazowy "Lasy nad Dolną Liswartą".
Konkurs „Przyjazna wieś” odbywa się w całej Polsce; jest realizowany przez Krajową Sieć Obszarów Wiejskich. Mogą w nim brać udział najlepsze projekty w zakresie infrastruktury technicznej, społecznej lub ekologicznej zrealizowane na obszarach wiejskich, współfinansowane z funduszy europejskich od roku 2004.(PAP)
kon/ mab/