Dokument zawiera między innymi kierunki działań dotyczące kształtowania systemu gospodarki odpadami. Stawia na selektywną zbiórkę u źródła, na rozwój Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych oraz gospodarkę tzw. obiegów zamkniętych. Plan gospodarki odpadami zawiera także harmonogram, określenie podmiotów odpowiedzialnych i sposobu finansowania zadań wynikających z przyjętych kierunków działań. Wskazuje regionalne instalacje do przetwarzania odpadów komunalnych.
Zawiera także plan zamykania instalacji niespełniających wymagań ochrony środowiska. Warunkiem dopuszczalności finansowania inwestycji dotyczących odpadów komunalnych ze środków Unii Europejskiej lub funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej jest ujęcie ich w planie inwestycyjnym.
Województwo śląskie zostało podzielone na trzy regiony gospodarki odpadami. Działa w nich łącznie 29 instalacji do przetwarzania odpadów zielonych i innych bioodpadów oraz 17 instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych.
Zdaniem członka Zarządu Województwa Śląskiego Henryka Mercika, ze względu na specyfikę województwa istotne było staranne przygotowanie dokumentu. Został on określony przez Ministerstwo Środowiska jako wzorcowy i bardzo dobry pod względem merytorycznym. Henryk Mercik podkreślił także jego znaczenie dla centralnej części województwa. „Ze względu na metropolię nasz plan gospodarki odpadami był skomplikowany i trudny. Mam nadzieję, że to także solidny krok naprzód w realizacji wymogów UE z zakresu gospodarki odpadami” – powiedział.
Zgodnie z prognozami z roku na rok będzie wzrastać masa odpadów komunalnych w województwie. W 2016 roku statystyczny mieszkaniec wytworzył ok. 362 kg odpadów, w 2022 ta masa może wzrosnąć do ok. 382 kg.
Według ostatnich badań Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach w latach 2011-2013 w województwie śląskim wytwarza się najwięcej odpadów kuchennych, organicznych (ok. 24%), na dalszych miejscach znajdują się papier (ok. 15%), tworzywa sztuczne (ok. 13%) oraz szkło. Te materiały w znacznej części są stosowane do produkcji opakowań.