Do WSA wpłynęła skarga gminy na rozstrzygnięcie nadzorcze kolegium RIO w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały rady gminy w sprawie ustalenia zasad dofinansowania z gminnego programu ochrony środowiska zakupu i montażu kolektorów słonecznych w budynkach mieszkalnych na terenie gminy. Zgodnie z brzmieniem art. 98 § 3 zdanie drugie ustawy o samorządzie gminnym podstawą do wniesienia skargi jest uchwała lub zarządzenie organu, który podjął uchwałę lub zarządzenie albo którego dotyczy rozstrzygnięcie nadzorcze. W związku z powyższym, aby gmina mogła skutecznie wnieść skargę do WSA, rada winna w oparciu o cytowany przepis podjąć stosowną uchwałę w sprawie wniesienia skargi do WSA na rozstrzygnięcie nadzorcze kolegium RIO.
Niedołączenie takiej uchwały do skargi z reguły traktowane jest w orzecznictwie jako brak formalny, który może być uzupełniony w terminie wyznaczonym przez sąd. WSA wezwał zatem działającego w imieniu gminy wójta gminy do przedłożenia odpisu uchwały podjętej w trybie art. 98 § 3 ustawy o samorządzie gminnym w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi. Powyższe wezwanie pozostało bez odpowiedzi. WSA uznał, iż z powodu nieistnienia uchwały w momencie składania skargi i brak dowodu na jej podjęcie po wniesieniu skargi, ale przed upływem trzydziestodniowego terminu przewidzianego do jej wniesienia, należało uznać, że akt zaskarżenia dokonany przez stronę skarżącą nie mógł być i nie został dokonany zgodnie z przepisem art. 98 § 3 ustawy o samorządzie gminnym .
Na podstawie:
Postanowienie WSA w Krakowie z 27 lutego 2012 r., sygn. akt I SA/Kr 2002/11
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.)
Skarga gminy na czynności nadzorcze wymaga podjęcia uchwały (I SA/Kr 2002/11)
Podstawą do wniesienia przez gminę skargi na rozstrzygnięcie nadzorcze kolegium RIO jest podjęcie stosownej uchwały w sprawie wniesienia skargi.