Rozporządzenie pozwala na udzielenie pomocy osobom fizycznym, przedsiębiorcom oraz jednostkom samorządu terytorialnego z tych gmin. Mogą one skorzystać z szeregu rozwiązań określonych w ustawie z dnia 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi (Dz. U. Nr 234, poz. 1385, z późn. zm.).
Ułatwienia to możliwość skorzystania ze szczególnych zasad odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu. W przypadkach określonych w ustawie, nie będzie wymagane pozwolenie na budowę – w to miejsce wystarczy zgłoszenie robót budowlanych; natomiast samo zgłoszenie remontu organowi administracji architektoniczno-budowlanej - nie będzie wymagane. Dzięki temu proces odbudowy będzie znacznie szybszy.
Aby jak najszybciej ułatwić usuwanie szkód postanowiono także odstąpić od konsultacji społecznych projektu rozporządzenia. Zostanie ono jednak poddane konsultacjom w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, ponieważ wpływa na prawa i obowiązki samorządów.
Projekt wraz z uzasadnieniem i listą poszkodowanych gmin objętych rozporządzeniem został opublikowany na stronie BIP MAC.
(mac.gov.pl)
Setki gmin z łatwiejszą drogą do odszkodowań za usuwanie szkód spowodowanych m.in. burzami
W 271 gminach poszkodowani w wyniku powodzi, burz, silnych wiatrów lub osunięć ziemi, które miały miejsce w maju 2014 r., będą mogli skorzystać z dodatkowej pomocy w usuwaniu szkód. Gminy te wymienione są w załączniku do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wykazu gmin poszkodowanych w wyniku działania żywiołu w maju 2014 r., w których stosowane są szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków zdarzeń klęskowych.