Zgodnie z zaproponowanym przez senatorów projektem nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, za targowisko uważane będą wszelkie miejsca, w których odbywa się handel.

Senacki projekt zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych to odpowiedź na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 grudnia 2009 r. (sygn. akt K 7/08), w którym Trybunał stwierdził niekonstytucyjność art. 15 ust 2a tej ustawy. Przywołany przepis stanowi, że od opłaty targowej zwolniona jest sprzedaż dokonywana w budynkach lub w częściach budynków, z wyjątkiem targowisk pod dachem oraz hal używanych do targów, aukcji i wystaw.

Zdaniem Trybunału, art. 15 ust. 2a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie jest wystarczająco precyzyjny co powoduje wątpliwości przy jego interpretacji. W związku z powyższym jest on niezgodny z zasadami przyzwoitej legislacji, pewności prawa oraz zaufania obywateli do państwa.

Wobec braku odpowiednich definicji normatywnych największe wątpliwości budzi odróżnienie budynków i ich części zwolnionych z opłaty, od tych, od których opłatę się pobiera. Zaproponowane przez senatów zmiany mają na celu uproszczenie i jednocześnie doprecyzowanie obowiązujących przepisów. Za targowiska uważane byłyby wszelkie miejsca, w których odbywa się handel. Opłacie targowej nie podlegałaby natomiast sprzedaż w sklepach.


Opracowanie: Karol Kozłowski, RPE WKP
Źródło: Rzeczpospolita z dnia 7 kwietnia 2010 r.