„Jego największą wartością jest to, że oba województwa poczynając od środowisk gospodarczych, przez środowiska naukowe po kulturalne doszły do wniosku, że taki wspólny dokument dla tych województw jest konieczny, że te 8 mln osób, które w tych dwóch województwach mieszka, to jest jeden z największych potencjałów w Europie” - podkreśliła szefowa resortu rozwoju regionalnego, która była jednym z gości uroczystej sesji obu sejmików.
Zadeklarowała, że jednym z pierwszych efektów przyjęcia wspólnej strategii będzie umieszczenie najważniejszych przedsięwzięć w niej zawartych w programach krajowych w nowym unijnym budżecie na lata 2014-2020.
Według minister, dokument skupia się na najważniejszych obszarach dla obu województw, w takich dziedzinach jak infrastruktura i komunikacja, gospodarka oraz nauka. „Być może w tym makroregionie stworzymy jakieś polskie duże przedsiębiorstwo o zasięgu globalnym” - oceniła.
Przewodniczący sejmiku województwa małopolskiego Kazimierz Barczyk ocenił, że przyjęcie dokumentu podsumowuje ponad 10 lat funkcjonowania samorządów wojewódzkich. „To sesja wyjątkowa w skali kraju, ponieważ w samorządzie wojewódzkim Małopolski i Śląska jako pierwsi przygotowaliśmy strategię rozwoju na najbliższe dziesięć lat dla obu województw” - zaznaczył.
Andrzej Gościniak, przewodniczący sejmiku województwa śląskiego, podkreślił, że Małopolska i Śląsk w strategii pokazały wiele obszarów, w których będą współpracowały. „Ta współpraca będzie elementem dominującym i dzięki niej nawet tam, gdzie będziemy rywalizować, nie dojdzie do jakiegoś skonfliktowania” - zaznaczył.
Dzięki dokumentowi, nad którym pracowano ponad dwa lata, potencjał obu regionów ma być lepiej wykorzystywany, a wspólne projekty, w tym unijne, skuteczniej realizowane.
Jak podkreślają samorządowcy woj. śląskiego i małopolskiego, waga strategii wynika m.in. z tego, że w przyszłym unijnym budżecie preferowane mają być projekty ponadregionalne i subregionalne. Z kolei współdziałanie i wykorzystywanie wspólnych elementów obu silnych gospodarczo regionów powinno jeszcze zwiększyć ich konkurencyjność.
W strategii oba województwa ujmowane są jako wspólny makroregion Polski południowej. W dokumencie przewidziano trzy strategiczne cele zakładające: wzmacnianie relacji i integrację obu regionów, łączenie aktywności podmiotów i potencjałów całego makroregionu wraz z poszerzaniem możliwości współpracy i realizowania projektów rozwojowych, a także wzmacnianie pozycji makroregionu w otoczeniu, w tym podwyższanie jego atrakcyjności.
Projekty kluczowe pierwszego celu to: planowanie regionalne na rzecz konkurencyjności Polski południowej, sieciowanie centrów transferu innowacji i technologii, konsorcja innowacyjnej medycyny, modernizacja linii kolejowej Katowice - Kraków oraz wspólna karta metropolitalna pozwalająca na korzystanie z usług publicznych obu aglomeracji.
Umieszczone w dokumencie projekty drugiego celu to stworzenie sieci współpracy placówek medycznych rehabilitacyjnych i uzdrowiskowych, stworzenie Bipolarnego Centrum Wzornictwa i Dizajnu, budowa ekspresowej Beskidzkiej Drogi Integracyjnej (DK 52), przebudowa DK 94 do parametrów dwujezdniowej i dwupasmowej drogi głównej ruchu przyśpieszonego na całym przebiegu, postulowana rozbudowa Centralnej Magistrali Kolejowej, opracowanie koncepcji rozwoju transportu intermodalnego makroregionu, budowa drogi S1 Mysłowice - Bielsko-Biała (w postulowanym wariancie przez powiat oświęcimski), program ochrony przed powodzią w dorzeczu Górnej Wisły i działania przeciw suszy, a także wspólny program ograniczania niskiej emisji.
Projektami realizowanymi w trzecim celu strategii mają być: platforma udostępniania oferty turystycznej integrująca istniejące systemy, szlak zabytków górniczych, wykreowanie Szlaku Orlich Gniazd, Pustyni Błędowskiej oraz Szlaku Architektury Drewnianej jako flagowych produktów turystycznych Polski południowej, a także organizacja festiwalu kulturalnego - wydarzenia realizowanego w obu regionach pod jednym hasłem.
Podczas piątkowej sesji w Krakowie radni przyjęli też deklarację dotyczące wzajemnego wsparcia przy ubieganiu się regionów o organizację ważnych imprez sportowych. Sejmik małopolski poparł starania Śląska o organizację rozgrywek EURO 2020 na Stadionie Śląskim w Chorzowie, a sejmik śląski – dążenia Małopolski do organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku.