Zagospodarowanie odpadów RTV i AGD to w wielu polskich miastach spory problem. Minister Środowiska proponuje, by zbiórkę tych niebezpiecznych odpadów wspomagały gminy.

Przygotowany przez resort środowiska projekt założeń do ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie zakłada , że każda gmina zobowiązana będzie do wyznaczenia odpowiedniego miejsca na odpady RTV i AGD. W miejscu takim ustawiony zostanie kontener, do którego mieszkańcy wrzucać będą elektryczne i elektroniczne odpady. Samorządy zobowiązane będą również do pomocy przedsiębiorcom, którzy zdecydują się otworzyć taki punkt na terenie gminy.

Minister Środowiska Andrzej Kraszewski podnosi alarm, że praktyka obecnie stosowana wobec odpadów RTV i AGD pozostawia wiele do życzenia. W mniejszych miejscowościach, gdzie dostęp do punktów zbiórki takich odpadów jest ograniczony, mieszkańcy swoje stare telewizory czy lodówki porzucają często w przydrożnych rowach czy lasach. Co gorsza, sytuacja niewiele lepiej przedstawia się w większych ośrodkach. Bolączką np. Warszawy jest nieuczciwa konkurencja na rynku firm zajmujących się zbiórką takich odpadów. W stolicy wiele punktów zostało zamkniętych, gdyż nie potrafiły one dorównać cenowo przedsiębiorcom wystawiającym fałszywe zaświadczenia potwierdzające recykling.

Często o niewłaściwym postępowaniu z odpadami nie decydują złe chęci a po prostu niewiedza. Mieszkańcy nie posiadają odpowiednich informacji co należy zrobić z odpadami tego typu. Brak świadomości w tej kwestii powoduje, że np. stare lodówki trafiają do skupów złomu, gdzie zostają zdemontowane bez odpowiednich do tego urządzeń. Najbardziej cierpi na tym środowisko, do którego poprzez takie działanie dostają się szkodliwe substancje (jak np. freon).


Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2005 r. Nr 236, poz. 2008 ze zm.)


Opracowanie: Karol Kozłowski, RPE WKP
Źródło: Gazeta Prawna z dnia 30 marca 2010 r.