Jesteśmy samorządowym zakładem budżetowym jednostki samorządowej. Podstawową naszą działalnością są usługi basenowe oraz organizowanie imprez sportowych. Za ww. usługi wystawiamy faktury VAT sprzedaży z terminem płatności 14 dni od daty sprzedaży usługi. Co kwartał dokonujemy przypisu odsetek od należności niezapłaconych w terminie oraz wysyłamy upomnienie, na podstawie których dokonywane są płatności (bez wystawienia not odsetkowych).

Czy samorządowy zakład budżetowy jest zobowiązany do opracowania procedury postępowania w kwestii dochodzeniu roszczeń?

Czy samorządowy zakład budżetowy może egzekwować swoje należności na drodze postępowania administracyjnego poprzez komornika skarbowego?

Odpowiedź

Samorządowy zakład budżetowy dla egzekwowania swoich należności cywilnoprawnych musi opracować własne procedury windykacyjne w dochodzeniu swoich należności, zakład nie może dochodzić swoich należności w drodze postępowania administracyjnego poprzez komornika urzędu skarbowego.

Uzasadnienie

Egzekucję administracyjną stosuje się do obowiązków wymienionych w art. 2 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 1015) - dalej u.p.e.a., gdy wynikają one z decyzji lub postanowień właściwych organów, albo - w zakresie administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego - bezpośrednio z przepisu prawa, chyba że przepis szczególny zastrzega dla tych obowiązków tryb egzekucji sądowej.

Naczelnik urzędu skarbowego jest organem egzekucyjnym uprawnionym do stosowania wszystkich środków egzekucyjnych w egzekucji administracyjnej należności pieniężnych, do zabezpieczania takich należności w trybie i na zasadach określonych w dziale IV u.p.e.a.

Oznacza to, iż samorządowy zakład budżetowy dla egzekwowania należności głównej za świadczone usługi basenowe i organizowane imprezy masowe wraz z należnościami ubocznymi np. odsetkami za zwłokę musi opracować własne procedury windykacyjne w dochodzeniu swoich należności.

Należy pamiętać, że zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (Dz. U. z 2005 r. Nr 14, poz. 114 z późn. zm.) czynem stanowiącym naruszenie dyscypliny finansów publicznych jest między innymi:
- niepobranie lub niedochodzenie należności Skarbu Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub innej jednostki sektora finansów publicznych albo pobranie lub dochodzenie tej należności w wysokości niższej niż wynikająca z prawidłowego obliczenia,
- niezgodne z przepisami umorzenie należności Skarbu Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub innej jednostki sektora finansów publicznych, odroczenie jej spłaty lub rozłożenie spłaty na raty albo dopuszczenie do przedawnienia tej należności.