Współprowadzący obrady oraz sekretarz strony samorządowej - Andrzej Porawski - oświadczył, że przedstawiciele JST zaapelowali do marszałka sejmu o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu, wskazując na skierowanie go bez opinii KWRiST oraz niezgodność aktu z Konstytucją RP. Zdaniem samorządowców projekt ingeruje w wykonywanie zadania własnego, pozbawiając JST kompetencji m.in. w zakresie ustalania cen wody i ścieków. Dodatkowo wprowadza on tzw. nadzór „specjalistyczny”, będący szerszym niż kryterium legalności.
Samorządowcy podkreślają też argumenty ekonomiczne, sygnalizując, że wiele inwestycji wodno-kanalizacyjnych jest finansowanych przez gminy spoza środków z opłat za wodę i ścieki, a więc z dochodów własnych oraz pieniędzy unijnych. W opinii Andrzeja Porawskiego, w przypadku gdy opłaty będą regulowane przez poza samorządowy podmiot w wysokości, która nie uwzględni wszystkich kosztów, będzie trzeba do wody dopłacać.
Przedstawiciele JST zwrócili się też Mariusza Gajdy, wiceministra środowiska odpowiadającego za projekt, o specjalne spotkanie w sprawie treści aktu. Samorządowcy zaproponują wówczas, aby opłaty za wodę płacone przez przedsiębiorstwa były kierowane do Wód Polskich, a opłaty wodociągowe, by zostały w gminach. W takim przypadku znajdą się pieniądze na wyrównanie spółkom wodociągowym ubytków będących efektem „przyduszenia” taryf i zwiększenia kosztów w związku ze wzrostem opłaty środowiskowej za wodę.
zmp.poznan.pl
Samorządowcy krytykują projekt ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków
W trackie październikowego spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, przedstawiciele JST negatywnie odnieśli się do pomysłu skierowania do parlamentu projektu ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, pozostawiając go bez opinii Komisji.