Samorządowa instytucja kultury, posiadająca osobowość prawną, jest użytkownikiem wieczystym gruntu, na którym znajduje się obiekt będący jej własnością.
Czy w przypadku najmu części obiektu instytucję obowiązuje art. 35 u.g.n. w zakresie podania do publicznej wiadomości wykazu nieruchomości przeznaczonych do najmu?
Odpowiedź
W przypadku najmu części obiektu samorządowa instytucja kultury nie ma obowiązku stosowania art. 35 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami - dalej u.g.n. , tj. nie jest zobowiązana do sporządzenia i podania do publicznej wiadomości wykazu nieruchomości oddawanej w najem.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 35 ust. 1 u.g.n. , właściwy organ sporządza i podaje do publicznej wiadomości wykaz nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży, do oddania w użytkowanie wieczyste, użytkowanie, najem lub dzierżawę. Przez właściwy organ, zgodnie z art. 4 pkt 9 u.g.n. należy rozumieć starostę, wykonującego zadanie z zakresu administracji rządowej, w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa oraz organ wykonawczy gminy, powiatu i województwa w odniesieniu do nieruchomości stanowiących odpowiednio własność gminy, powiatu i województwa.
Celem umieszczenia nieruchomości w wykazie jest zachowanie jawności dysponowania nieruchomościami przez Skarb Państwa i jednostki samorządu terytorialnego, a także umożliwienie wszystkim zainteresowanym ubiegania się o nabycie praw do nieruchomości umieszczonych w wykazie. Wykaz ma również umożliwić składanie na podstawie przepisów komentowanej ustawy lub innych roszczeń dotyczących nieruchomości umieszczonych w wykazie, zanim zostaną one zbyte, a także umożliwienie osobom uprawnionym skorzystania z prawa pierwszeństwa w nabyciu nieruchomości – por. Ewa Bończyk-Kucharczyk, Komentarz do art. 35 ustawy o gospodarce nieruchomościami, publ. LEX. Trzeba pamiętać, iż do czasu umieszczenia w wykazie danej nieruchomości pozostaje ona poza obrotem. Jak wskazałem wyżej, przepis art. 35 u.g.n. dotyczy nieruchomości, które stanowią własność Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego bądź też ich związków – wynika to z art. 10 u.g.n. Zgodnie natomiast z art. 56 u.g.n. , przy tworzeniu lub powoływaniu samorządowych osób prawnych lub samorządowych jednostek organizacyjnych jednostki te wyposaża się w nieruchomości, odpowiednio z gminnego, powiatowego lub wojewódzkiego zasobu nieruchomości. Taką samorządową osobą prawną jest m.in. samorządowa instytucja kultury, której w niniejszym przypadku, oddano grunt w użytkowanie wieczyste i która zamierza oddać w najem część posadowionego na przedmiotowym gruncie obiektu.
Zauważyć należy, iż zgodnie z art. 24 ust. 1 u.g.n. do gminnego zasobu nieruchomości, którym gospodaruje wójt, burmistrz albo prezydent miasta należą nieruchomości, które stanowią przedmiot własności gminy i nie zostały oddane w użytkowanie wieczyste, oraz nieruchomości będące przedmiotem użytkowania wieczystego gminy. Oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste przez jednostkę samorządu terytorialnego samorządowej instytucji kultury spowodowało więc, iż nieruchomość ta wyłączona została z gminnego zasobu nieruchomości. Użytkownik wieczysty – samorządowa instytucja kultury, oddając część nieruchomości w najem, nie ma zatem obowiązku sporządzania wykazu w trybie art. 35 u.g.n. Dyspozycja powołanego przepisu i zawarta w nim zasada jawności odnosi się bowiem jedynie do nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa bądź jednostki samorządu terytorialnego i wchodzących w skład zasobu.
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. 2010 r., Nr 102, poz. 651 ze zm.)