Jak poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej Michał Szymański szef Referatu Estetyzacji w gdańskim magistracie, projekt dotyczyć będzie części ul. Ogarnej pomiędzy skrzyżowaniami z ul. Garbary i Pocztową. Miasto chce wydać na program 290 tys. zł. Samorząd wybrał już w konkursie wykonawcę prac. Została nim znana z organizacji festiwalu murali w Łodzi Fundacja Urban Forms. Organizacja dołoży do projektu 32 tys. zł w postaci własnej pracy i środków pozyskanych od sponsorów.
Wiceprezes fundacji Teresa Latuszewska-Syrda poinformowała na konferencji, że organizacja przygotowała już ogólną koncepcję przedsięwzięcia. Projekty dotyczące konkretnych kamienic mają powstać, gdy fundacja otrzyma wytyczne od wojewódzkiego konserwatora zabytków. „Sądzimy, że dostaniemy je w najbliższych dniach. Wówczas zaprosimy artystów, w tym uznanych twórców, do przygotowania projektów: one także zostaną poddane ocenie konserwatora, podobnie, jak ławki czy inne elementy małej architektury, które w ramach projektu planujemy postawić na Ogarnej” – powiedziała.
Latuszewska-Syrda wyjaśniła, że projekty zdobienia fasad nawiązywać będą zarówno do współczesnego malarstwa wielkoformatowego, jak i do koncepcji, które w latach 50. ub. wieku wykorzystano przy zdobieniu frontowych ścian innych kamienic odbudowanych w historycznym centrum Gdańska.
Szymański wyjaśnił, że dopiero w czasie realizacji przedsięwzięcia okaże się, ile konkretnie fasad uda się w jego ramach ozdobić. „Wszystko zależeć będzie od kosztowności konkretnych, wybranych projektów. Dziś wiemy jednak, że budynków będzie co najmniej 20” – powiedział.
Dodał, że miasto zdecydowało się uruchomić projekt dotyczący ul. Ogarnej, bo stojące przy niej kamienice w większości są zaniedbane, a Ogarna leży bardzo blisko najsłynniejszych gdańskich ulic - Długiej i Długi Targ. „Fasady większości kamienic na Ogarnej nie był odnawiane od lat 50. ub. wieku, kiedy to postawiono domy w ramach odbudowy” – powiedział Szymański.
Dodał, że projekt ma zostać zrealizowany do końca listopada tego roku. Wyjaśnił, że w jego realizację włączyli się także właściciele kamienic przy ul. Ogarnej, którzy w odpowiedzi na apel miasta, zadeklarowali udział w pracach w postaci przygotowania fasad do działań artystów: wspólnoty mają na swój koszt oczyścić elewacje z nagromadzonego przez lata brudu oraz załatać ewentualne ubytki tynku.
Głównym celem zmiany wizerunku ulicy Ogarnej jest przyciągnięcie na nią turystów. Ogarna jest ulicą równoległą do ul. Długiej i ul. Długi Targ: leży zaledwie jedną przecznicę od nich, jednak rzadko zaglądają na nią turyści.
Historycy szacują, że w 1945 r. ścisłe centrum Gdańska zostało zniszczone w 90 procentach. W czasie odbudowy w latach 50. ub. wieku frontony niektórych gdańskich kamienic zostały ozdobione stylizowanymi malowidłami, w tym wykonanymi w technice sgraffito (polega na nakładaniu różnokolorowych warstw tynku lub gliny tworzących wielobarwne wzory). Zdobienia takie zyskały głównie kamienice z dwóch najsłynniejszych gdańskich ulic, większość domów przy ul. Ogarnej tylko otynkowano.