RPD w piśmie skierowanym do Minister Edukacji Narodowej zasygnalizował, iż w Informacji MEN o stanie przygotowania organów prowadzących do objęcia obowiązkiem szkolnym dzieci sześcioletnich, nie wyjaśniono szeregu kwestii związanych ze zmianą programową dotyczącą obniżenia wieku spełnienia obowiązku szkolnego do lat 6.

RPD zwrócił uwagę, iż zgodnie z podstawą programową sale lekcyjne przygotowywane dla najmłodszych powinny składać się z części edukacyjnej oraz rekreacyjnej. Zalecane jest także wyposażenie sal w pomoce dydaktyczne i przedmioty potrzebne do zajęć, sprzęt audiowizualny, komputery z dostępem do Internetu, gry i zabawki dydaktyczne itp. Ponadto uczeń powinien mieć możliwość pozostawienia w szkole części podręczników i przyborów szkolnych, natomiast edukacja w klasach I-III szkoły podstawowej powinna odbywać się w grupach liczących do 26 osób. W opinii RPD tematy te są szczególnie istotne, bowiem w przepisach prawa oświatowego nadal nie zostały wskazane normy określające powierzchnię w sali przypadającej na 1 dziecko. Zdaniem Rzecznika należy rozważyć podjęcie działań nad wypracowaniem norm, co do wielkości powierzchni sal.

RPD zwrócił również uwagę, iż bardzo ważne jest zbadanie problemu organizacji opieki świetlicowej, tj. powierzchni i wyposażenia sal, w których zorganizowana jest ta forma opieki, liczby uczniów jednocześnie w niej przebywających, posiadania warunków do odrobienia pracy domowej oraz - czy każde dziecko rodziców pracujących zawodowo ma dostęp do świetlicy.

Rzecznik zwrócił się z prośbą do Minister Edukacji Narodowej o wyjaśnienie poruszonych w piśmie problemów, w kontekście przygotowania szkół na przyjęcie dzieci w wieku 6 lat od roku szkolnego 2012/2013.

Źródło: www.brpd.gov.pl