W ocenie Rzecznika zwiększenie subwencji oświatowej przeznaczonej na placówki specjalistyczne, których prowadzenie wymaga większych nakładów finansowych, pozwoliłoby na zatrudnienie większej liczby pracowników, co służyłoby indywidualizacji pracy z dzieckiem i skuteczniejszemu usamodzielnianiu wychowanków, a także umożliwiłoby małoletnim matkom pobyt w ośrodku razem z dzieckiem.
- Oddziaływania wychowawcze zbyt często zmierzają do adaptowania młodych ludzi do życia w zamkniętym środowisku wychowawczym, a nie do przygotowania ich do samodzielnego, kreatywnego i odpowiedzialnego życia w warunkach pozainstytucjonalnych – zwraca uwagę RPD, który od 2011 roku wskazuje w wystąpieniach kierowanych do kolejnych ministrów edukacji na nieprawidłowości w funkcjonowaniu młodzieżowych ośrodków wychowawczych.
Rzecznik dostrzega pozytywne zmiany, jakie zaszły przez te lata w sytuacji dzieci, wobec których sąd orzekł środek wychowawczy w postaci umieszczenia w placówce wychowawczej. Jak podkreśla, nadal jednak konieczne jest doskonalenie obowiązujących rozwiązań, by zapewnić właściwy przebieg procesu wychowawczego oraz realizację przynależnych wychowankom praw.
Na podstawie analizy spraw prowadzonych w Biurze RPD można stwierdzić, że występują problemy, m.in. brak ośrodków wyspecjalizowanych w rozwiązywaniu specyficznych dysfunkcji wychowanków; brak zindywidualizowanej pracy z wychowankiem; brak adekwatnej do potrzeb wychowanków opieki psychologiczno-pedagogicznej; czy przekraczanie maksymalnej liczby 12 wychowanków w grupach wychowawczych i 16 uczniów w oddziałach szkolnych.
Występowanie tych problemów potwierdziły wyniki kontroli pn. Działalność resocjalizacyjna młodzieżowych ośrodków wychowawczych, przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli.
Michalak przypomniał, że wskazywała też na to Najwyższa Izba Kontroli w raporcie dotyczącym działalności resocjalizacyjnej młodzieżowych ośrodków wychowawczych. Poinformował, że dokonał analizy odpowiedzi minister edukacji na ten raport. Zaznaczył, że nie podziela opinii MEN, że resort nie ma narzędzi prawnych zobowiązujących samorządy do prowadzenia MOW, w tym specjalizowania się tych placówek.
Wystąpienie RPD do MEN dostępne jest TUTAJ
Rzecznik Praw Dziecka apeluje o większą subwencję na ośrodki dla młodzieży
Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak w wystąpieniu do minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej zwrócił uwagę na nieprawidłowości w funkcjonowaniu młodzieżowych ośrodków wychowawczych.